VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černé skládky: 15 počítačů v lese Rousín

Náchodsko - Přestože mají města i obce poměrně dobře propracovaný systém odpadového hospodářství, vždy se v této oblasti naráží na rozmanité problémy. Jedních z těch chronických jsou bezesporu černé skládky.

2.4.2008
SDÍLEJ:

S černými skládkami se nepotýkají jenom města, ale i obce, například Vestec.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Ty zakládají občané, kteří si neváží životního prostředí a bez skrupulí vyvážejí nepotřebné věci do lesních porostů či jimi plní příkopy u komunikací.

Česká Skalice


Ve městě Boženy Němcové vybudovali v Zelené ulici tak zvaný sběrný dvůr. Ten by měl od června zahájit plný provoz. Sloužit bude zejména pro velkoobjemový a nebezpečný odpad. Vždy dvakrát ročně bývají v ulicích města přistavovány kontejnery na nebezpečný odpad. „Máme uzavřenou smlouvu se svozovou firmou Rund. Přidali jsme některé kontejnery především na separovaný odpad a také drtiče pet lahví. Nutno ale poznamenat, že se k nim někteří občané chovají poněkud macešsky a ničí je,“ řekl nám starosta Tomáš Hubka. Ten připouští, že by se v souvislosti se sběrným dvorem měly udělat dílčí úpravy svozového kalendáře. Občas rozmístíme kontejnery na rozměrnější odpad, aby ho zejména starší občané města nemuseli na různých kárkách a v kočárcích vozit až do sběrného dvora,“ uvedl starosta, který upozornil, že se zvýšená pozornost věnuje také psím výkalům. K dispozici jsou pro pejskaře sáčky na exkrementy. Městská policie je však často svědkem toho, že majitelé psů po svých čtyřnohých kamarádech neuklízejí a v hustší obytné zástavbě se to hlavně na travnatých plochách psími výkaly jenom hemží. Jak nám sdělil starosta Hubka, na území města ubylo černých skládek. Dříve se totiž nepotřebné „krámy“ objevovaly v ulicích. „Nyní se čas od času objeví odpadky na okrajích města a v lese Rousín. Starosta pro ilustraci uvedl kuriózní případ, kdy se v lese Rousín našlo patnáct pohozených počítačů. „Hlavně cizí občané, kteří projíždějí kolem masokombinátu Skaličan, vyhodí do blízkého lesního porostu pytle s odpadky. Pokud však nejsou chyceni při činu, je složité jim něco prokázat,“ konstatoval Hubka. Město má také problémy s nepřizpůsobivými občany, kteří žijí nedaleko řeky Úpy. Kolem jejich domů jsou poházeny odpadky a nepotřebné věci. „Úklid černých a jim podobných skládek provádějí pracovníci Technických služeb. Ročně to městskou kasu přijde na 30 až 40 tisíc korun,“ dodal českoskalický starosta.


Vestec


Nedaleko České Skalice leží malá obec Vestec. Již několik roků tamní obecní úřad trápí černá skládka v lese na okraji obce. Ledničky, pneumatiky, autoskla, železo, pohovky, pytle s odpadky, lahve a podobný sortiment hyzdí tuto lokalitu. Už v minulosti Náchodský deník upozornil starostu obce Jiřího Horáka na nehorázný nepořádek v lese. Ten slíbil, že se tím bude zabývat zastupitelstvo obce. A skutečně záhy velké množství odpadků z lesa zmizelo. Nyní je však situace v tomto ohledu opět špatná. Obec, která nemá na likvidaci odpadků kapacity ani dostatek peněz, kdysi k přístupové cestě vedoucí k lesu postavila závoru. Zámek však někdo urazil a pokřivenou závoru pohodil vedle cesty. Obyvatelé Vestce si myslí, že odpadky do lesa vozí někdo přespolní.

Autor: Hynek Šnajdar

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení