VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklisté, už zase svítíme!

VÝCHODNÍ ČECHY - Právě v tomto období, kdy vyrážíte nebo se vracíte za tmy, byste měli dbát na to, aby jízdní kolo bylo řádně osvětleno.

8.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Hemzal

Dny se neúprostně krátí, ale počasí stále ještě dovoluje užívat v poslední době nejoblíbenější dopravní prostředek - jízdní kolo.

Povinná výbava jízdního je podrobně uvedena ve vyhlášce č. 341/2002 Sb. Ministerstva dopravy a spojů o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

To, že jízdní kolo musí mít účinnou brzdu, je samozřejmostí, a proto se vzhledem k ročnímu období budeme věnovat hlavně osvětlení. Jízdní kolo pro jízdu za snížené viditelnosti musí být vybaveno vpředu bílou a vzadu červenou odrazkou, odrazové materiály nahrazující odrazku mohou být umístěny i na oděvu či obuvi cyklisty.

Odrazkami oranžové barvy musí být jízdní kolo vybaveno na obou stranách šlapátek a nejméně jednou odrazkou na obou stranách v paprscích předního nebo zadního kola. Tyto odrazky mohou být rovněž nahrazeny odrazovými materiály na bocích kola, plášťů, blatníků, nebo bočních částech oděvů a obuvi cyklisty.

Jízdní kolo musí být dále vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Světlomet musí být seřízen a upraven trvale tak, aby jeho světelný kužel dopadal nejméně do vzdálenosti 20 m před ním,to znamenánejen být viděn, ale i sám dobře vidět před sebe. Citovaná vyhláška č. 341/2002 Sb., připouští, že může být tento světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem, avšak jen tam, kde je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena. Toto prostředí by bylo splněno snad jen na hlavních ulicích ve městech, které bývají oboustranně osvětleny veřejným osvětlením, v bočních ulicích a mimo obce určitě ne. Proto doporučujeme jízdní kolo vybavit světlometem svítícím dopředu pouze nepřerušovaným světlem.

Vzadu je třeba mít svítilnu červené barvy, která může být kombinovaná s odrazkou, a tuto lze nahradit svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy, a to i mimo souvisle a dostatečně osvětlené úseky vozovek.

Velký důraz je třeba klást i na zdroje elektrického proudu napájející svítilny. Tento zdroj musí svou kapacitou zajistit svítivost světel po dobu nejméně 1,5 hodiny bez přerušení, ne tedy taková světla, která sotva žhaví a nejsou takřka vidět.

Nepřípustné jsou ruční svítilny, různé čelovky a světla připevněná na oděvu.

Mnoha cyklistům se tyto zákonná ustanovení budou zdát samozřejmostí, ale podívejte se kolem sebe kolik je cyklistů, kteří tyto zásady nedodržují. Ohrožují nejen především sami sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Právě na tyto cyklisty budou zaměřeny podzimní kontroly policejních hlídek.


Jiří Slezák, Skupina dopravních nehod

8.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení