Až do sobotní noci mohli v souladu s tradicí návštěvníci hlasovat o nejoblíbenější soubor festivalu. Opět zvítězila vzdálená exotika a nejvíce hlasů získal čínský soubor Zhangjiang Art Ensemble of Shanghai.

Součástí festivalu byl i páteční odpolední program s názvem „Roztančené město“. V něm se soubory představily krátkými ukázkami v ulicích města a nalákaly tak obyvatele a kolemjdoucí na večerní hlavní program.

Ukázky se konaly na travnatém prostoru u náměstí, kde vystoupením přihlíželo značné množství diváků, kteří se ale spíše chýlili do povzdálí do stínu. A tak prudký sluneční žár zůstal už jen na účinkujících, kterým v krojích nebylo moc příjemně, ale přihlížející o nic neochudili.

Páteční vystoupení souborů mělo mezi diváky úspěch, odměnou byl velký aplaus. Jediné zklamání, které bylo z řad lidí slyšet, bylo to, že se přišlo představit pouze šest souborů a mezi nimi nebyl žádný exotický zástupc.

Letos diváky nejvíce zaujal soubor z Číny

Kuriozitou je, že byla obava kvůli geografické vzdálenosti, že soubor vůbec nepřicestuje.

„Že je Čína opravdu daleko se ve středu večer přesvědčila pečovatelka s řidičem, kteří na čínské účinkující čekali na letišti. Bohužel v očekávaném letadle nikdo z výpravy nebyl, tak bylo nutné poprosit zaměstnance ČSA, aby nám pomohl ,,ztracený'' soubor najít. Ukázalo se, že soubor přiletí až před půlnocí dalším spojem. Pro tohoto muže se pak stali naši nešťastníci tak trochu atrakcí. V pravidelných intervalech je pak chodil kontrolovat, zda jsou stále na místě. Když se blížil čas příletu letadla, vzrůstalo napětí. Přiletí? Nepřiletí? Za několik minut se objevil onen dobrý muž s úsměvem na rtech a dobrou zprávou: Přiletěli! Takovou úlevu jste ještě nezažili,“ zazněla vzpomínka ve Festivalových střípcích.

Soubor z Číny tak přijel, předvedl své umění a zvítězil. Na druhou příčku divácké hlasování vyneslo soubor z dalekého ostrova Santiago, který je součástí Kapverdských ostrovů. Třetí místo patří slovenskému souboru Ekonóm, který si přízeň diváků získal zejména svým temperamentem.

Prologem posledního dne festivalu byl včerejší program Rozjásané ulice. Soubory vyrazily ze sídliště Koubovka na náměstí. Na vybraných místech tančily a zpívaly. Stovky lidí sledovaly z chodníků defilé jednotlivých folklorních těles. Na náměstí slovenský soubor Ekonóm vzal do kola i dospělé diváky, na děti se zase soustředil soubor z Číny. To už však festival spěl do finále.

Letošní festival nezapomněl ani na svého zakladatele. Jeden z programů přehlídky byl věnován zakladateli festivalu Jiřímu Novákovi, který rovněž stál u zrodu dnes už zaniklého folklorního souboru Hadař. Folklorem žila i jeho žena Jiřina Nováková, která s ním tančila v souboru a nadále je věrnou divačkou na festivalech v Červeném Kostelci.

Od úmrtí Jiřího Nováka uplynuly už tři roky. V sobotu byl za svoji práci pro festival oceněn starosta Petr Mědílek. Ten obdržel diplom, knihu, slivovici a poděkování od Zdeňka Pšenici, předsedy Folklorního sdružení ČR. Stejné pocty se dostalo i poslanci Jiřímu Hanušovi, který v době přemístění festivalu z Rýzmburku do Červeného Kostelce stál v čele radnice.

HYNEK ŠNAJDAR
JIŘÍ MACH