VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Panenka: Na mnoha věcech ještě musíme zapracovat

Náchod – Velmi dobrou první polovinu sezony má za sebou fotbalová mládež FK Náchod, které se daří nejen v krajských soutěžích, ale i v těch republikových.

3.1.2014
SDÍLEJ:

NÁCHODSKÝ A-dorost má za sebou výborný podzim. Po postupu do druhé nejvyšší republikové soutěže dlouho tabulce vládl, ke konci podzimu se však propadl na čtvrté místo. V jeho dresu nastupuje i velký talent náchodské kopané, Jan Havlena (vlevo).Foto: Zdeněk Majer

Podle pohledu na tabulky byste mohli být s mládeží spokojeni, je tomu tak i ve skutečnosti?
Je pravda, že bychom mohli být spokojeni, ale tabulky u mládeže jsou druhotné. Rozhodující jsou u mladých hráčů individuální činnosti s míčem a jejich přínos pro tým. Čeká nás ještě dlouhá cesta, než budeme moc říct, že jsme spokojeni.

Dobře, pojďme podrobněji k jednotlivým týmům.
Když to vezmeme od vrchu, tak v nové soutěži, kam postoupil A-dorost, je náš výsledek překvapivý pro většinu týmů, které ve druhé lize hrají. Nějakých osm, devět kol jsme byli na prvním místě a až závěr jsme trochu hráli na krev. Měli jsme nějaké zdravotní problémy, což zapříčinilo pokles na čtvrté místo. Nám ale nejde o to, jestli jsme první nebo pátí, ale o bodový stav. V náznaku totiž je, že by měla být jen jedna Národní liga o osmnácti týmech. V současné době jsou dvě o šestnácti účastnících, takže musíme hrát do nějakého osmého místa, abychom tuto soutěž hráli i po případné reorganizaci. V současné době máme na osmé místo nějakých jedenáct bodů náskok, ale přesto nemůžeme usnout na vavřínech. Soupeři už nás znají, takže jaro bude pro nás určitě těžší.

Při pohledu na vaši soupisku jde většinou o hodně mladé hráče, což je další velký příslib do budoucna.
Ano je tomu tak. Ve druhé lize hrajeme s nejmladším kádrem. Většinou proti nám nastupovaly týmy, které měly osm, devět pětadevadesátek, tedy dorazový ročník. My jsme měli v kádru většinu kluků ročníku 96, s tím, že tam byli tři hráči ročníku 95. Máme tam i ročníky 97 a jednu 98, což je Honza Havlena, český reprezentant, který si to rozhodně zaslouží a v žádném případě není do počtu. Patří k nejlepším nahrávačům a sám na podzim vstřelil sedm  branek. My se nechceme v této soutěži jen ukázat a pak zase spadnout, ale chceme to stabilizovat a tuto soutěž hrát pravidelně. S tím je ale spojeno plno dalších aspektů, než jen to, že bychom to chtěli hrát.

Přesuňme se k B-dorostu, který hraje Východočeský přebor. I zde vládne spokojenost?
S B-dorostem (hrají převážně s ročníky 97 a 98 – pozn. autora) jsme  spokojeni, protože tam vůbec neklademe důraz na výsledek nebo umístění v tabulce. Důraz klademe na herní projev a chování hráčů v podmínkách utkání, kdy jsou hodně pod časoprostorovým tlakem a musí řešit velké množství nových situací. Ze začátku se sice prohrávalo, ale s postupem času se to začalo obracet a i s těmi nejsilnějšími týmy jsme odehráli zápasy, po nichž můžeme říkat: „Škoda neproměněných šancí".

Dostáváme se k žákovským týmům, tedy kategoriím U15 až U12.
U kategorií U15 a U14 není kladen důraz na výsledek ani na postavení v tabulce, ale na herní projev. U patnáctky nemůžeme být spokojeni, protože herní projev není takový, jaký bychom si představovali. Chybí mu plno drobných nuancí, kdy bychom mohli říct, že to není špatné, ale taková ta týmová tvořivost a týmový duch prostě není optimální.

Co U14?
U14 tam ten herní projev i výraz na hřišti svou hodnotu má, takže tam je relativní spokojenost. Když bych to měl brát z pohledu tabulky, tak bychom spokojeni být nemohli, ale tady nás tabulka opět nezajímá.

Zbývají nám ještě kategorie U13 a U12. Jak tedy hodnotíte jejich podzimní účinkování?
V kategorii U13 a U12 vzniká vždy tvorba týmů. Přichází noví hráči, kteří se musí zapracovat. Kombinačně tam ti kluci na tom nejsou špatně, přesto si myslím, že budou muset hodně zapracovat na individuálních činnostech jednotlivců.

Když byste měl souhrnně zhodnotit vystoupení náchodské mládeže, jak by znělo?
Po pracovní stránce může být převážně spokojenost s výsledky i herním projevem, ale na mnoha věcech ještě musíme zapracovat. Vše se projeví později, až v mužích a to je dlouhá, nelehká cesta.

V náchodských týmech nehrají pouze hráči z Náchoda, ale i z okolních klubů. Jak se vyvíjí spolupráce tímto směrem?
Myslím si, že se to rok od roku zlepšuje. My se i nadále chceme chovat jako regionální tým, chceme dát šanci klukům z nejbližšího okolí, protože Náchod, jako takový, nám prostě nepokryje osmnáct až dvacet hráčů v ročníku. I proto spolupracujeme s okolními oddíly a myslím, že do budoucna tuto spolupráci ještě více prohloubíme tak, aby byly spokojené obě strany.

V minulosti bývalo pravidlem časté odcházení nejlepších hráčů do věhlasných domácích klubů, jak je tomu v současnosti?
Odchody se v současné době vůbec neplánují, protože Náchod chce pracovat s mládeží trochu jinak, než se doposud pracovalo a chce hlavně pracovat na tom, abychom si tady hráče udrželi. Aby tady byli minimálně do 17 let a my si je mohli rozvíjet. Pokud ligové kluby, ať už doma nebo v zahraničí, budou mít zájem, tak se určitě nebudeme bránit, ale chceme své hráče více udržet  v domácím prostředí.  Přesto se samozřejmě může stát, že někdo odejde, tomu těžko zabráníme, ale naše snaha bude, aby kluci mohli být tady.

Autor: Michal Rojšl

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení