VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zítko: 'Doufám, že se tým mužů podaří obnovit do tří, maximálně pěti let'

Česká Skalice – Fotbalové mužstvo mužů Jiskry Česká Skalice po sezoně končí. „Toto rozhodnutí zrálo v mé hlavě už dlouhou dobu," říká v rozhovoru Jaroslav Zítko, předseda TJ Jiskra Česká Skalice.

6.6.2013
SDÍLEJ:

NA DOSPĚLÝ fotbal se v příští sezoně ve Skalici nepodíváte.Foto: Zdeněk Majer

Pane Zítko, proč se Skalice rozhodla nepřihlásit družstvo mužů do dalšího ročníku fotbalových soutěží?
Ta odpověď je bohužel velmi složitá. Nejprve bych chtěl říci, že to není rozhodnutí posledního týdne, ale zraje v mé hlavě už dlouhou dobu. Dá se to rozdělit do tří základních bodů, které nám neumožňují hrát soutěž dospělých. Zaprvé je to nedostatek financí. Dnes je velice těžké financovat soutěž a zvláště tu krajskou. Peněz na fotbal je každý rok méně. Za posledních 5 let nám skončilo cca 30 % sponzorů a 90 % z těch, kteří nám zůstali, snížili své sponzorské příspěvky v průměru o polovinu. Město nám pomáhá v údržbě areálu, za což jsme mu vděčni, ale co se týká příspěvku na mužský fotbal, tak je to 10 % rozpočtu, který potřebujeme na  sehrání ročníku. O financích z FAČR a ČSTV se raději ani nebudu vyjadřovat. To znamená jediné, fotbal je dnes živen z 80 % ze sponzorských příspěvků a ty se bohužel rychle zmenšují. A to nejenom u nás.

Dobře to byl první z důvodů. Můžete zmínit ten druhý?
Tím druhým jsou lidé, kteří se starají o fotbal. Dá se říci, že mužský fotbal dělám už prakticky sám. Schůze výboru jsem prakticky zrušil, protože nemá smysl se scházet. Lidí, kteří se starají o fotbal, je čím dál tím méně a nikdo jiný nepřibývá. Není možné, abych sháněl 90 % financí, zajišťoval realizační tým, hledal vhodné hráče, komunikoval s účetní atd. Nikdo nemá chuť dělat fotbal i z té druhé strany, která není zrovna populární, kde člověk může čekat spíše nadávky a rozhodně ne slova chvály. To už nemluvím o času, který tím člověk stráv,í a to nejen zadarmo, ale spíš tak, že ho to hodně peněz stojí. Takže se dá stručně říci, že už nejsem schopen, ani ochoten skalický fotbal táhnout sám a o vše se starat. Bohužel se do toho nechce ani nikomu jinému.

Máme dva důvody, pojďme k tomu třetímu.
Mnoho skalických hráčů nám v posledních letech skončilo (Valeš, Kožený, Zítko, Rýdlo, Polomský atd.). Ty se bohužel nepodařilo nahradit z dorostenecké kategorie, která hraje nižší úroveň soutěží. Dorostenci buď nemají na to, aby hráli za muže a nebo z nich většina končí v 18 letech s fotbalem. Je to škoda, ale nevíme, jak je přesvědčit. Jen pro příklad v jaké jsme situaci. Posledním hráčem, který přešel ze skalického dorostu do mužstva mužů, a to nepočítám hráče, kteří byli v dorostu jinde, je Tomáš Voráček. A to už je šest let. A bez kontinuity od 4letých až po dospělé dnes fotbal hrát nelze. Kdyby alespoň jedna z výše uvedených věcí fungovala, tak se dá uvažovat o pokračování, ale tak to bohužel není.

Je možné, že by se tým mužů podařil obnovit v příštím roce?
V příštím roce rozhodně ne. Doufám, že se to podaří během následujících tří let, maximálně do pěti let. Je to jeden z cílů, s kterým jdu do toho. V tuto dobu má rozhodně přednost mládež.

Co bude dál? Co bude s hráči současného kádru?
To musíme rozdělit na dvě části. Hráči, kteří u nás byli na hostování, se vrátí do svých mateřských oddílů. Tu druhou část, je jich asi 12, pustíme na hostování do oddílů, které si sami vyberou. Nechceme v současné chvíli nikoho prodávat i vzhledem k možnému návratu do České Skalice. S každým se budu snažit rozumně domluvit a vyjít mu vstříc.

A jak to bude s mládeží…?
Tak to je pro mne velice dobré téma. Rozhodl jsem se s fotbalem nekončit úplně a veškeré své úsilí věnovat mládeži. Ať už se jedná o pomoc manažerskou, organizační, či materiální. Za poslední rok a půl se v RSCM hodně změnilo výrazně k lepšímu. Máme výborného předsedu pana Joudala a i další funkcionáři dělají vše pro to, aby mládež dobře fungovala. To dokazují i některé výsledky, například u mladší přípravky, která hraje výborně a není to jen ona. U mládeže je mnoho práce, která se sama nezařídí. Pevně věřím, že budeme mládež v RSCM dále zlepšovat a že to bude nést své ovoce. Dalo by se říci, že jsem o tom přesvědčen a udělám pro to maximum.

Která družstva tedy budou ve Skalici dále působit?
Pod Jiskrou nadále bude hrát mužstvo dorostu a samozřejmě zde budou působit i všechny mužstva mládeže pod hlavičkou RSCM Rozkoš. To znamená, že zde bude působit 6 týmů a každý víkend se bude ve Skalici na co dívat. V blízké budoucnosti určitě dojde ke sjednocení celé mládeže. (jah, mr)

Autor: Redakce

6.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení