VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to zásluha všech členů hasičského sboru

Náchod - I v dnešním uspěchaném a leckdy velmi sobeckém světě existují lidé, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas ostatním. Jsou to na první pohled obyčejní lidé, vykonávající neobyčejné věci.

20.1.2012
SDÍLEJ:

Stanislav Špaček, člen Sboru dobrovolných hasičů Lipí, jenž za svoji dobrovolnickou činnost získal cenu Křesadlo 2011.Foto: Monika Hovádková

Jedním z nich je i Stanislav Špaček, jenž byl za svoji padesátiletou dobrovolnickou činnost ve Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Lipí, odměněn cenou Křesadlo 2011, kterou uděluje Středisko volného času (SVČ) Déčko Náchod. Sami hasiči, kteří ho na tuto cenu nominovali říkají, že mu ocenění ze srdce přejí právě za jeho obětavou práci nejen ve sboru, ale pro celou obec Lipí, ve které se podílí na všech kulturních akcích.Náchodský deník jej požádal o rozhovor.

Můžete popsat vaše první pocity, když jste se o ceně Křesadlo dozvěděl?
Přibližně týden před slavnostním večerem se mi doneslo, že jsem byl nominovaný. Přiznám se, že jsem byl ze začátku trochu rozčílený a nevím, kdo dostal ten nápad mě na cenu navrhnout, jelikož je to zásluha všech členů hasičského sboru. Jsme parta a pracujeme společně, takže ocenění si zasloužíme všichni, ne jenom já. Jsou tu i další, kteří toho dělají hodně a tak si říkám, že si na nich smlsnu příště já (směje se).

Ale nakonec jste radost měl?
To víte, že mě potěšilo, že lidé o mé činnosti vědí. Dostal jsem dokonce i diplom od hasičů. Jsem už v penzi, mám tedy více času než ti mladí pracující, tak když mám příležitost, rád udělám co je třeba.

Působíte v SDH Lipí již padesát let, co vás k tomu přivedlo?
Můj otec i pradědeček byli u sboru a tak jsem se i já, ve svých 19 letech, stal členem. Je to taková tradice, i můj syn je hasič, je nejmladším členem a i když má svoji rodinu a další aktivity, stále se snaží a zastává funkci pokladníka. Mě zajímaly vždy dějiny a snažil jsem se shánět informace a fotografie z historie vesnice. A jelikož mě to bavilo, stal jsem se kronikářem sboru.

Prozradíte nám něco o vašem hasičském sboru?
Jsme výjezdová jednotka. Velitele nám dělal Franta Šimek (v loňském roce získal cenu SVČ Déčko) a ten to dal dohromady a dostali jsme cisternu a měli jsme zasahovat za Náchod. Já už ve výjezdní jednotce nejsem, bude mi příští rok sedmdesát, tak už se na to necítím. Takže pokud se něco stane a na Lipí se rozezní siréna, tak jsme k dispozici. V tuto chvíli máme 39 členů.

A na čem všem se podílíte?
Scházíme se pravidelně každý týden a plánujeme, co uděláme. Účastníme se spousty akcí, mezi které patří Dětský den, Stínání kohouta, Sousedské posezení, jezdíme čistit nádrž medvědům na zámek či pomáháme při zajišťování ohňostroje. Pak děláme hranici pro Prima sezónu na Dobrošově, účastníme se různých hasičských ukázek ve školách, pořádáme hasičský ples a udržujeme vesnici. Ale to všechno je výsledek práce celé naší skupiny. A přeci je jasný, že když se něco dělá, tak pomůžu.

Autor: Regina Hellová

20.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení