VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Florána: SDH Bělý

Bělý /FOTOGALERIE/ - Heslo „V každé správné obci jsou hasiči“ platí i v Bělém na Machovsku. Historická fakta Náchodskému deníku poskytl pan Petr Zuda z Police nad Metují, za což mu patří velké poděkování.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Z archivu SDH Bělý.Foto: SDH Bělý

Ve vesničce Bělý působí Sbor dobrovolných hasičů již od 10. června 1883. Právě v tento den svolal tehdejší starosta Jan Jirků obecní schůzi za účelem založení hasičského sboru. Jeho návrh se obešel bez připomínek a do nově vzniklého sboru vstoupilo okamžitě 81 občanů.

O pár dní později obdržel Obecní úřad v Bělém dopis, jehož sdělení bylo více než radostné. Obsahem totiž byla skutečnost, že založení Sboru dobrovolných hasičů v Bělém místodržitelství Království Českého v Praze schválilo a proti založení nejsou žádné námitky, ba naopak – darovalo bělským hasičům 50 zlatých. Další peníze do svých začátků dostali hasiči od různých vážených lidí v okolí – například broumovský opat jim daroval 20 zlatých.

První hasičský stroj byl do obce zakoupen v roce 1879, tedy čtyři roky před založením sboru. Jednalo se o vahadlovou čtyřkolovou stříkačku.
Prvním Starostou HS byl zvolen František Winter, jeho zástupcem František Martinec, velitelem činných Ferdinand Dostál, jeho zástupcem Václav Kubín a jednatelem učitel Josef Mrha.

V roce 1884 se stal hasičský sbor v Bělém členem Župní hasičské jednoty okresu Policko-Náchodského, a tím i členem Ústřední zemské jednoty Království Českého v Praze. V roce 1899 se župní sjezd konal právě v Bělém.

Vůbec první zásah bělských hasičů byl ve Vysoké Srbské – jednalo se o požár Hanušova statku. Následoval další zásah, tentokrát přímo v obci, kde vinou blesku vzplálo stavení č.p. 19 pana Františka Weissara.

V roce 1887 byla postavena hasičská zbrojnice, která stojí dodnes na svém místě.

Mezi významné požáry patří ten, který vypukl 28. 8. 1890 v místním hostinci. V důsledku silného větru se tento oheň rychle rozšířil do horní části obce na 12 stavení. Se značným úsilím osmi hasičských sborů se nakonec podařilo čtyři stavení částečně zachránit.

Něco podobného se stalo o pět let později znovu. Dne 6. 9.1895 vzešel oheň ze stavení č. p. 17 a při silném větru se rozšířil do horní části obce, kde mu padlo za oběť 26 obytných domů a několik hospodářských budov. Hašení se tehdy zúčastnilo 12 hasičských sborů. Pro nedostatek vody byly nakonec bohužel vyčísleny obrovské škody.

Do konce 19. století a ve století dvacátém bylo ještě několik malých požárů v dolní části obce.

Od roku 1915 – v důsledku odchodu mnohých činných členů na bojiště první světové války bylo povoleno vstupovat do sboru dobrovolných hasičů i neplnoletým chlapcům.

Sbor dobrovolných hasičů působí v obci dodnes, jeho členy jsou nejen místní občané, ale z velké míry i chataři a chalupáři.

Autor: Věra Sýkorová

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení