VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Adršpach

Adršpach - V roce 1881 byl založen hasičský spolek v Horním Adršpachu. Čítal tehdy 70 aktivních členů a 30 členů pasivních. Sbor už tehdy vlastnil hasičskou zbrojnici a vybaven byl ruční stříkačkou. Každý měsíc se sedláci z obce střídali ve starání se o koňské spřežení, přičemž ještě zajišťovali v případě potřeby dopravu stříkačky k požárům.

14.10.2009
SDÍLEJ:

SDH Adršpach - mužská část sboru.Foto: SDH Adršpach

Kromě dobrovolných hasičů zde vzniklo – zhruba ve stejné době – také tovární hasičstvo. To čítalo kolem 20 členů a k jeho vybavení patřila moderní motorová stříkačka, která byla ochotně a bezjištně zapůjčována.

V obci Dolní Adršpach byl hasičský spolek založen 12. května 1882, kdy se sešla první valná hromada v počtu 40 členů. Žádost o zaregistrování byla podána úřadům již 21. dubna 1882.

Z obecních prostředků byla pořízena první stříkačka. V roce 1897 byla postavena garáž pro stříkačku a r. 1906 se pořídila nová stříkačka.

Kromě vyplývajících povinností pořádal spolek každoročně čtyři cvičení a jubilejní slavnosti. Kolem roku 1927 čítal sbor 60 aktivních a 68 pasivních členů.

Založení Českého sboru dobrovolných hasičů v Adršpachu:

1. srpna 1945 v místním hostinci pana Malíka v Horním Adršpachu se za účasti 18 členů konala schůze. Tu zahájil a řídil předseda místní správní komise Jindřich Mašek, který upozorňoval na skutečnost, že je zde dosud německý hasičský sbor.

Jelikož nebylo v Horním Adršpachu dostatek českých lidí, nemohla se schůze konat dřív. V této době bylo více českých občanů, ale stále ne dost. Proto předseda Mašek vložil první finanční základ, který činil tisíc korun československých, a tím se všichni stali členy českého hasičského sboru v H. Adršpachu. Poté nastaly volby funkcí ve sboru.

Hasiči v Adršpachu pravidelně pořádají hasičský ples. Ten úplně první byl uspořádán v roce 1946, a tradice jeho pořádání je platná dodneška. Jediné, co se změnilo, byla tombola. Dříve obsahovala například dorty, perníkové chaloupky, vejce, mouky, omastek, králíka v kleci… nyní bývají v tombole domácí kina, televizory apod.

V roce 1951 bylo zakoupeno dopravní auto pro mužstvo, v r. 1950 bylo přiděleno požární vozidlo Škoda a o rok později došlo ke sloučení sborů Dolní a Horní Adršpach. V r. 1955 bylo požární auto Škoda vyměněno za Forda, který byl u sboru až do r. 1965, kdy byl nahrazen vyřazeným vojenským vozidlem T–805. To však bylo ve velmi špatném stavu, a tak v r. 2006 dostal sbor nové cisternové auto MAN CAS 16.

V r. 1967 byla postavena hasičská zbrojnice v Dolních Adršpachu.

120. výročí sboru Adršpach se konalo v nové zbrojnici, ale bohužel v nedokončené – v bývalých vojenských garážích v Horním Adršpachu. Proběhlo dále mnoho vlastních akcí při přestavbě a dnes je zbrojnice již zcela hotová. Avšak stále je co vylepšovat, například v roce 2008 byla zhotovena věž na sušení hadic a letos se pořídila nová zatahovací vrata.

Autor: Věra Sýkorová

14.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení