VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Babí

Babí - Historie našeho Sboru dobrovolných hasičů je velice dlouhá, proto dovolte, abych navodil atmosféru z předminulého století citací z naší hasičské kroniky:

28.10.2009
SDÍLEJ:

A archiivu SDH Babí.Foto: SDH Babí

Za působení obecního starosty pana Františka Hejzlara číslo 33 Babí byla roku 1886 zřízena od obce Babské stříkačka pro případ požárů za 600 zlatých a 60 metrů hadic za 54 zlatých. Téhož roku 1886 obecní starosta s dohodnutím obecního zastupitelství zřízen byl dobrovolný sbor hasičský v obci naši.

Léta Páně 1887 obdržel sbor náš dobrovolných hasičů od Jeho veličenství našeho Císaře a Krále Františka Josefa I. na potřeby hasičské 60 zlatých dne 15. listopadu roku 1887. Téhož roku za velitele byl zvolen jednohlasně pan František Hejzlar dne 25. března 1887 a setrval nepřetržitě až do 2. února 1893, jelikož byl zvolen za předsedu, neb si toho členové sboru všichni přáli.

Tolik malá exkurze do dávné minulosti v dobovém textu, ze kterého vyplývá, že datum vzniku našeho sboru není jistý. Buď rok 1886, kdy obec zakoupila hasičskou stříkačku a ustavila družstvo hasičů, nebo o rok později, kdy byl oficiálně zvolen první velitel pan František Hejzlar. Naši předkové však slavili svoje výročí vždy v letopočtu končící sedmičkou a tak i my se této tradice držíme.

Podíváme-li se do minulosti z praktického hlediska, je nemyslitelné aby některá obec neměla svůj Sbor dobrovolných hasičů. Struktura stavebních materiálů, jako bylo dřevo, sláma a jiné hořlavé látky podléhaly častým požárům obytných i hospodářských budov, někdy se stalo, že došlo k vyhoření celých obcí či měst. Samozřejmě že tito muži v hasičském stejnokroji čelili i přírodním katastrofám, jako povodním a vichřicím, které také nepatřily k vyjímečným událostem.

Během historie našeho sboru se vystřídalo několik politických režimů, z nichž některé nechali naše členy v klidu žít a dělat si tu svoji „hasičinu“, některé protlačili do sboru politiku, nutno dodat, „že tu svoji a jedinou správnou“. Objektivně můžeme však říct, že díky své specifické činnosti se naši otcové a dědové starali o svoji dobrovolnou hasičskou práci, kterou stejně potřebuje každý režim na světě.

K zajímavostem patří např. naše historická dvoukolová stříkačka, jenž má podstatnou část čerpadla z mosazi. V době protektorátu Čechy a Morava okupační orgány konfiskovaly všechny věci z barevných kovů, nutných pro válečnou výrobu. A tak naši předchůdci sehnali červenou barvu, shodnou s tou na karoserii stroje a čerpadlo s ní natřeli. Řeknete si, no a co? V této době se toto počínání považovalo za sabotáž a při odhalení se trestalo v lepším případě pobytem v koncentračním táboře, v tom horším popravou.

V roce 1979 se v našem okolí rozvodnila řeka Metuje a samozřejmě, že ani naši členové nechyběli při likvidaci následků škod, zrovna tak jako v roce 2000 ve městě Terezíně, kde si záplavy vody vybraly svoji daň, pomáhali naši chlapi zmírnit utrpení tamních obyvatel.

Co se týče požárů, tak s povděkem můžu říct, že obyvatelé Babího jsou opatrní a došlo k nim jen vyjímečně. V osmdesátých letech minulého století došlo k dvěma velkým požárům, u kterých jsme se podíleli na jejich likvidaci. V roce 1986 na Silvestra vzplála tělocvična díky trámu zazděnému do komína a asi o rok či dva později po zásahu bleskem hořela chaloupka mezi ulicemi Ryšavého a U zvoničky.

V hasičském sportu se naše družstvo drží v pověstném průměru, dost často však dokáže překvapit (samozřejmě příjemně) a přivézt ze soutěže krásné umístění.

Omlazené mužstvo zároveň pracuje na údržbě jak hasičské zbrojnice, výzbroje a výstroje, tak i na udržení zastaralé techniky v provozu a práceschopném stavu. Práce je velice mnoho a členové ji musí zvládat ve svém volnu, často i na úkor svých rodin. Přesto je u veřejnosti a hlavně u zaměstnavatelů více než nedoceněna.

(Patr Hornych, velitel SDH Babí)

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení