VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Jizbice

Jizbice /FOTOGALERIE/ - Před založením hasičského sboru v Jizbici u Náchoda se vyskytly v obci během několika roků požáry, které se hasily – jak dříve bylo zvykem – přinesenými konvemi a džbery V nich byla podávána voda jednou řadou občanů směrem k ohni a druhou řadou se vracely prázdné konve k vodnímu zdroji.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Z archivu SDH Jizbice.Foto: Archiv SDH Jizbice

Mimo to byly u domu s č.p. 36, tehdejší školy (nynější hospody), umístěny na pavlači dva háky, kterými se strhávaly ohořelé trámy a krovy, aby se požár lépe likvidoval. „Dále tam byly dvě ruční dřevěné berlovky, které se nacházely u rychtáře,“ řekla nám Zdena Břendová, členka SDH Jizbice.

V hasičské kronice se doslovně píše: ,,Aby při příštích požárech lepší pořádek se zachoval a aby se vydatnější pomoci dosáhlo, založen byl v roce 1888, dne 4. března, hasičský sbor.“

Podnět k ustanovení sboru dal Adolf L.Seidl, učitel v Náchodě, toho času župní dozorce, a to svým dopisem ze dne 16.12.1887.

První valná hromada (ustavující schůze) se konala 2. dubna 1888 za přítomnosti 33 členů. Byly čteny stanovy hasičského sboru a provedeny volby funkcionářů.

O den později byly zakoupeny stříkačka a výzbroj od firmy R.A. Smekala, továrníka na Smíchově. Dále bylo koupeno 24 pásů, 2 nože pro hodnostáře 2 burcovky se šňůrkami, 2 trubky se šňůrkami a 5 píšťalek se šňůrkami. Pan R.A. Smekal daroval 1 přílbu, 1 pás, 2 náprsní šňůrky pro velitele a cvičitele a 1 petrolejovou svítilnu (tu vlastní sbor dodnes).

Úplně první požár, ke kterému hasiči z Jizbice vyjížděli zasahovat v počtu 18 členů, se váže k datu 21. říjen 1889. Hořelo na nedalekém Novém Hrádku.

27. listopad 1913 je v historii SDH Jizbice důležitým mezníkem, neboť právě v tento den byla započata stavba silnice Náchod - Nový Hrádek. Jedná se o spojnici obou obcí, která se stala obzvlášť důležitou pro rychlou pomoc při požárech.

První světová válka narušila život ve sboru, neboť většina členů sboru, zejména těch mladších, nastoupila vojenskou službu. Doma zůstali jen ti starší, na kterých byla najednou celá zodpovědnost za ochranu majetku sousedů před požárem. Právě v této době musely nastoupit na místa mužů, kteří odešli na vojnu, do sboru také ženy.

V roce 1924 oslavil hasiči z Jizbice 35 let své existence. Slavnost se konala za velké účasti okolních sborů a zejména po stránce hasičské techniky měla mohutný ohlas.

Konec 30. let byl stejně jako pro většinu zdejších lidí, i pro jizbické hasiče plný starostí a nejistoty, a to vinou druhé světové války. Veškeré organizace byly tehdy zrušeny, jen hasičské sbory byly ponechány v činnosti. Bylo výhodou, že se hasiči mohli scházet na svých schůzích a vzájemně se podělit o své těžkosti a starosti. Na schůzích se pracovalo všemožně proti okupantům. Pamětní kniha hasičů z Jizbice, v níž je vše zachyceno, byla tehdy pečlivě uschovávána, aby po osvobození mohla promluvit k mladé generaci.

V současné době je sbor jedinou veřejnou složkou, která v obci zůstala.

Autor: Věra Sýkorová

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení