VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Meziměstí

Meziměstí - V obcích okolo Meziměstí byly zakládány dobrovolné sbory hasičů kolem roku 1880. V Meziměstí byl ale sbor dobrovolných hasičů založen až v roce 1910. Původní požární zbrojnice stojí ještě dnes vedle silnice do Starostína.

25.11.2009
SDÍLEJ:

Z archivu SDH Meziměstí.Foto: SDH Meziměstí

Hasiči měli velitele, zástupce velitele, trubače a sanitáře. Přelomem v činnosti bylo pořízení malé motorové stříkačky v roce 1935. Hasiči nechtěli zatížit obecní pokladnu a uspořádali na tuto drahou investici sbírku. Protože stříkačka musela být schopna převozu, k tomuto účelu poskytoval svůj nákladní vůz místní uhlíř. „Při každém požáru byl ihned alarmován. Někdo vždy zaťukal na okno ložnice a volal: hoří. Ve dvou minutách již jel s vozem ke zbrojnici naložit stříkačku. Někteří hasiči tam již byli, ostatní nastupovali cestou.“

V roce 1922 byla v Meziměstí župní hasičská slavnost. Místo oslav, na které se sjeli krojovaní hasiči z okolí, byl výjezd k velkému ohni do Bohdašína, který vznikl od jiskry parní lokomotivy. Za oběť plamenům tehdy padla část vesnice.

O Velikonocích 1932 hořel mlýn Stock. Když byl vyhlášen poplach, v hostinci u Försterů byla právě taneční zábava. Ve spěchu byla vytažena ruční stříkačka a již přišli první hasiči. V ten samý okamžik tu byla i stříkačka firmy Hanke z Golinska. Je známo, že hasiči tohoto závodu byli ctižádostiví na to, že s motorovou stříkačkou byli vždy na místě první. Kluci, místo aby vyprovázeli děvčata domů, celou noc pumpovali vodu. I přes rychlý zásah pravé křídlo mlýna s obytnou částí velmi utrpělo.

Poválečný hasičský sbor byl obnoven v červnu 1945. Byl složen z místních dobrovolníků, kteří již v požární ochraně někdy pracovali. Výzbroj a technika byla převzata po německém sboru.

Dne 16. června 1957 se konala soutěž požárníků broumovského okresu, kde Meziměstí obsadilo 4. místo. Od roku 1964 do roku 1984 zde působila Československá požární ochrana, kterou tvořilo 38 členů a jedno družstvo mladých požárníků. Od roku 1985 zde působil Svaz požární ochrany s 51 členy. Členové prováděli preventivní prohlídky, požární dozor na různých akcích, úklidy chodníků a ostatních komunikací, připravovali hřiště na spartakiádu, zúčastnili se okrskové soutěže a čtyř námětových cvičení. Začíná také pracovat kroužek mladých požárníků.

V současné době jednotka zasahuje v hasebním obvodu Broumov, což je od Adršpachu až po Otovice. Výjezdová jednotka čítá zhruba 23 členů, kteří se aktivně podílejí při požárech, živelných pohromách, dopravních nehodách či technických závadách. Nejvíce byli zaměstnáni při povodních v roce 1997, dále při orkánu Kyrill v roce 2007 a březn roku 2008 při orkánu Emma.

Jednotka vlastní zásahová vozidla Tatra 815 4x4, Ford Tranzit, záchranný člun, dýchací techniku a další zařízení včetně spoje zn. Maxon. Jednotka je zařazena do IZS okresu Náchod jako JPO III.

Autor: Věra Sýkorová

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení