VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Velké Poříčí

Velké Poříčí – Sbor dobrovolných hasičů ve Velkém Poříčí vznikl již v roce 1881. To svědčí o tom, jak nutně lidé hasiče potřebovali.

4.11.2009
SDÍLEJ:

Z archivu SDH Velké Poříčí.Foto: Archiv SDH Velké Poříčí

Příbytky byly tehdy dřevěné, střechy doškové. Topilo se v kamnech převážně dřívím a roštím. Svíčka byla obvyklým svítidlem, a ne vždy byla v lucerně. Nebezpečí požáru hrozilo tedy den co den.

Jedinou výhodou pro obec byla dostupnost Metuje. Na využití tohoto vodního zdroje již nestačil při hašení požáru kbelík, ale chtělo to stříkačku.

Situace dozrála v zimě roku 1881, když někteří občané přišli s návrhem založit hasičský spolek. Argumentovali tím, že obec je velice rozsáhlá a má již 200 popisných čísel. Rokovalo se na různých místech. Nejvíce však v hostinci pana Fejtka čp. 11. Samozřejmě se jako u všeho nového ozvaly i hlasy nesouhlasu. Když však 23. dubna 1881 v 10 hodin večer vznikl požár v čp. 46 a hned na to chytlo stavení Antonína Čejchana čp. 158 a dalšímu rozšíření se podařilo zabránit jen pomocí hasičů z Hronova, Žďárek a Slaného, bylo rozhodnuto.

Již 8. května večer se sešli v hostinci Josefa Fejtka tito občané: Alois Dinter, starosta obce, Václav Šimek, rolník čp. 39, Františka a Antonín Šimkovi, rolníci čp. 5, Marie a Josef Fejtkovi, hostinští čp. 11, Genoefa a Václav Alinovi, mlynáři čp.8, Marie a Karel Skachovi, řídící učitel čp. 94 a Josef Pašťalka, obuvník čp. 129.

Přítomní muži se usnesli, aby se co nejdříve přikročilo k založení spolku, přičemž se pokládají za jeho zakladatele. Po dalším jednání se ještě téhož večera uvolili přispět peněžitým obnosem k základu spolku.

A jak vypadá dnešní stav hasičského sboru? Obec postavila v roce 1994 v blízkosti náměstí novou zbrojnici. V té době vznikla ze zákona výjezdová jednotka obce. Jednotka byla v poplachovém plánu zařazena do kategorie JPO III – to znamená – určená k zásahům i mimo území obce.

Sbor dobrovolných hasičů ve Velkém Poříčí tedy rozhodně nezahálí.
Veliteli jednotky od roku 1990 byli: Josef Prouza, Petr Lupínek, Stanislav Verner, Jan Pašťálka.

Starostou sboru byl od roku 1981 pan František Dostál a od roku 2002 pan Jiří Rut.

Autor: Věra Sýkorová

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení