VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Velký Dřevíč

Velký Dřevíč - Sbor dobrovolných hasičů v obci Velký Dřevíč vznikl 16. května 1886, kdy se konala valná hromada ustavujícího sboru, na které se volili členové správní rady sboru.

7.10.2009
SDÍLEJ:

SDH Velký Dřevíč.Foto: Archiv SDH Velký Dřevíč

Tehdy se utvořil sbor čítající 35 členů činných a 26 přispívajících. Sbor pilně cvičil a ještě téhož roku se zúčastnil čtvrtého župního sjezdu páté valné hromady, která byla svolána na neděli dne 17.července 1886 hasičskou jednotou Metuj, okresu polického a náchodského, do Hronova. Při této příležitosti byl sbor začleněn do župy Metuj. Zároveň byly vypracovány stanovy sboru, které byly schváleny c.k. místodrželstvím - výnosem ze dne 18.července 1886.

Zastupitelstvo obce zakoupilo pro sbor čtyřkolovou stříkačku se sacím strojem v ceně 920 zlotých. V historických záznamech se dovídáme, že sbor byl postupně vybaven dalším hasebním náčiním – na dnešní dobu neobvyklým – kupříkladu to byly: plácačky, džbery, háky, berlovky. Také funkce ve sboru jsou dnes již téměř zapomenuty. Byli to takzvaní stříkači, hudci, chranci, lezci a podobně.

Sbor pořádal rovněž kulturní akce. V roce 1897 uspořádal ve Velkém Dřevíči župní sjezd, při kterém koncertovala hudba z Náchoda. V roce 1904 bylo oslavou vzpomenuto narození J.A.Komenského.

Bohužel se nepodařilo dochovat více písemných materiálů o činnosti sboru z této dřívější doby.

Po druhé světové válce spolek pokračoval v bohaté činnosti novou náplní práce. Význam spolku vzrostl především v preventivní činnosti, rozvíjel i činnost kulturní a společenskou. Zvlášť bohatá činnost byla v 60. letech , když hasiči uspořádali v několika letech velkodřevíčské letní slavnosti, které byly přínosem nejen po stránce kulturní, ale i po stránce finanční.

Důležitým mezníkem v činnosti se stala stavba hasičské zbrojnice, která byla slavnostně otevřena v roce 1955. Stavba tehdy trvala pouhé dva roky a projevila se při ní nezměrná iniciativa tehdejších členů sboru.

Z období vlády jedné strany se bohužel nepodařilo dochovat kroniku o činnosti sboru. Vedení kroniky bylo obnoveno v únoru 1988. Koncem osmdesátých let opustila hasičskou garáž „kačena“ a namísto ní hasiči z Velkého Dřevíče získali Avii DA 12.

Začátkem devadesátých let (1993) bylo nutné upravit (prodloužit) první garážové stání - sbor získal cisternu CAS na podvozku T-138. Vozidlo bylo odkoupeno z podniku RUBENA Náchod. Bylo však nutné odpracovat spousty hodin na jeho opravách. Do současnosti byla výjezdová jednotka postupně dovybavena prostředky osobní ochrany, jako jsou přilby Galet, zásahové kabáty Fireman, zásahová obuv a další.

V současné době je sbor aktivní i ve společenském životě své obce. Každoročně pořádá hasičský ples, dětský karneval, tématický či tajný výlet nejen pro členy SDH.

Ve spolupráci s TJ SOKOL pořádá dokonce i čarodějnický rej a dětský den, které přilákají vždy spousty lidí z nejbližšího okolí.

Autor: Věra Sýkorová

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení