VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH ve Zvoli oslaví 120 let

Zvole - Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, praví staré přísloví. Když toto lidé pochopili, začali se bránit. Vznikaly různé směrnice a pokyny k boji proti ohni. Ale teprve od poloviny 19. století se občané začali sdružovat do sborů dobrovolných hasičů v rámci měst a obcí.

17.6.2009
SDÍLEJ:

Rekord v dálkové přepravě vody historickými stříkačkami v Předměstí loni 12. července. Na snímku zúčastnění členové sboru SDH Zvole v historických uniformách u ruční stříkačky tažené koňmi z roku 1891. Foto: Archiv SDH Zvole

Stalo se tak i ve Zvoli, kde si už pozítří připomenou 120. výročí založení SDH. „Začátek je v sobotu 20. června ve 13:30, kdy od hasičárny vychází za hudebního doprovodu průvod k pomníku padlých. Samotné oslavy, na nichž se představí nejmenší hasiči i profesionálové z Jaroměře, budou probíhat v prostoru u hasičské zbrojnice, kde bude i výstava historické techniky,“ informoval nás včera velitel SDH Zdeněk Runštuk o blížícím se aktuálním dění.

Ale zpět na začátek. V kronice SDH píše kronikář Jan Svoboda: „Povzbuzeni příkladem některých blízkých obcí a vyzváním politického úřadu, sešli se naši mladí hospodářové k důvěrné schůzce, by založil se i v naší obci sbor dobrovolných hasičů. Na výzvu obecního úřadu se přihlásilo za zakládající členy sboru 20 zvolských občanů. Poté podali žádost Vzájemně pojišťovacímu spolku proti ohni o propůjčení stroje-hasičské stříkačky se vším příslušenstvím a výzbrojí. Po obdržení stříkačky na osmiruční obsluhu taženou párem koní v roce 1889 se sbor ujal své činnosti“.

První křest ohněm prodělal mladý sbor v roce 1893, když zasahoval u požáru v Rychnovku, kdy hořelo stavení chalupníka Chmelíka. Od té doby vyjížděli zvolští hasiči k požárům v obci, do sousedních vesnic i do Jaroměře a do dnešních dnů celkem 32 krát. Mimo to zasahovali při povodních a velmi často, když přišla na Úpě velká voda nebo ledy. Pomáhali především ve mlýně při vyklízení přízemí, vynášení pytlů s obilím a moukou do patra.

Již od svého vzniku byli hasiči ve Zvoli tou složkou, která se dobrovolně a velmi účinně zapojovala do práce vždy, když bylo třeba. A tak je tomu dodnes. V roce 1924 dali například podnět k vybudování pomníku padlých v 1. světové válce. Za jejich pomoci byl pomník postaven. Po obsazení Československa hitlerovským Německem, z obavy, že by Němci mohli pomník zničit, potajmu ho odstranili a bezpečně uložili u svého člena Jana Krulicha. Tam se dočkal konce války a mohl být 7. července 1945 znovu odhalen na původním místě. Svépomocí vybudovali původní hasičskou zbrojnici a když přestala vyhovovat potřebám sboru, vybudovali hasiči zbrojnici novou, která byla dána do používání 5. dubna 1959. Odpracovali mnoho hodin při budování kanalizace, úpravě chodníků, při opravě hřbitovní zdi i při rekonstrukci místního hostince v roce 1984.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Od počátku své činnosti se členové SDH, mimo vlastní hasičskou činnost, věnovali i práci na poli kulturním. Byla a jsou to veřejná vystoupení v obci i v okolí. Významná byla hasičská slavnost v roce 1927 na mlýnské zahradě po odhalení pomníku padlým z 1. světové války, jakož i v roce 1938, kdy se konala hasičská slavnost pod heslem „Republiku si rozvracet nedáme“. Nelze zapomínat na tradiční hasičské bály, slavná zvolská posvícení s pondělní zlatou hodinkou v režii hasičů a tak bychom mohli jmenovat řadu dalších akcí.

Vedle své preventivní a vlastní hasičské činnosti, věnují se členové SDH hasičskému sportu, kde v různých soutěžích dosahují velmi dobrých výsledků. Zejména mladí hasiči, od předškoláků až po dorost, pod vedením Jany Západlové a Jirky Matušky, mají výborné výsledky a tak zvolští hasiči nemusí mít strach o budoucnost.

Významnou událostí například byla jejich účast na akci „Zápis do Guinessovy knihy rekordů v dopravě vody ručními stříkačkami vyrobenými do roku 1925“, která se konala v květnu 2002 v Roztokách u Jilemnice.

Dnešní zvolský hasičský sbor má 67 dospělých členů a 27 dětí. Starostou sboru je Jaroslav Svoboda a velitelem Zdeněk Runštuk. Jeho jmenovec Josef Runštuk (na snímku) je letos bezesporu nejúspěšnějším hasičem, který vybojoval v kategorií jednotlivců-dorostenců na okresním kole v Náchodě 1. místo a tímto si zajistil postup do krajského kola. To se koná už pozítří v Solnici, zrovna ve stejném termínu, kdy ve Zvoli proběhnou oslavy založení sboru. Snad jím dosažený výsledek bude dalším důvodem k oslavám…

Autor: Jiří Špreňar

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení