Stalo se tak i ve Zvoli, kde si už pozítří připomenou 120. výročí založení SDH. „Začátek je v sobotu 20. června ve 13:30, kdy od hasičárny vychází za hudebního doprovodu průvod k pomníku padlých. Samotné oslavy, na nichž se představí nejmenší hasiči i profesionálové z Jaroměře, budou probíhat v prostoru u hasičské zbrojnice, kde bude i výstava historické techniky,“ informoval nás včera velitel SDH Zdeněk Runštuk o blížícím se aktuálním dění.

Ale zpět na začátek. V kronice SDH píše kronikář Jan Svoboda: „Povzbuzeni příkladem některých blízkých obcí a vyzváním politického úřadu, sešli se naši mladí hospodářové k důvěrné schůzce, by založil se i v naší obci sbor dobrovolných hasičů. Na výzvu obecního úřadu se přihlásilo za zakládající členy sboru 20 zvolských občanů. Poté podali žádost Vzájemně pojišťovacímu spolku proti ohni o propůjčení stroje-hasičské stříkačky se vším příslušenstvím a výzbrojí. Po obdržení stříkačky na osmiruční obsluhu taženou párem koní v roce 1889 se sbor ujal své činnosti“.

První křest ohněm prodělal mladý sbor v roce 1893, když zasahoval u požáru v Rychnovku, kdy hořelo stavení chalupníka Chmelíka. Od té doby vyjížděli zvolští hasiči k požárům v obci, do sousedních vesnic i do Jaroměře a do dnešních dnů celkem 32 krát. Mimo to zasahovali při povodních a velmi často, když přišla na Úpě velká voda nebo ledy. Pomáhali především ve mlýně při vyklízení přízemí, vynášení pytlů s obilím a moukou do patra.

Již od svého vzniku byli hasiči ve Zvoli tou složkou, která se dobrovolně a velmi účinně zapojovala do práce vždy, když bylo třeba. A tak je tomu dodnes. V roce 1924 dali například podnět k vybudování pomníku padlých v 1. světové válce. Za jejich pomoci byl pomník postaven. Po obsazení Československa hitlerovským Německem, z obavy, že by Němci mohli pomník zničit, potajmu ho odstranili a bezpečně uložili u svého člena Jana Krulicha. Tam se dočkal konce války a mohl být 7. července 1945 znovu odhalen na původním místě. Svépomocí vybudovali původní hasičskou zbrojnici a když přestala vyhovovat potřebám sboru, vybudovali hasiči zbrojnici novou, která byla dána do používání 5. dubna 1959. Odpracovali mnoho hodin při budování kanalizace, úpravě chodníků, při opravě hřbitovní zdi i při rekonstrukci místního hostince v roce 1984.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE

Od počátku své činnosti se členové SDH, mimo vlastní hasičskou činnost, věnovali i práci na poli kulturním. Byla a jsou to veřejná vystoupení v obci i v okolí. Významná byla hasičská slavnost v roce 1927 na mlýnské zahradě po odhalení pomníku padlým z 1. světové války, jakož i v roce 1938, kdy se konala hasičská slavnost pod heslem „Republiku si rozvracet nedáme“. Nelze zapomínat na tradiční hasičské bály, slavná zvolská posvícení s pondělní zlatou hodinkou v režii hasičů a tak bychom mohli jmenovat řadu dalších akcí.

Vedle své preventivní a vlastní hasičské činnosti, věnují se členové SDH hasičskému sportu, kde v různých soutěžích dosahují velmi dobrých výsledků. Zejména mladí hasiči, od předškoláků až po dorost, pod vedením Jany Západlové a Jirky Matušky, mají výborné výsledky a tak zvolští hasiči nemusí mít strach o budoucnost.

Významnou událostí například byla jejich účast na akci „Zápis do Guinessovy knihy rekordů v dopravě vody ručními stříkačkami vyrobenými do roku 1925“, která se konala v květnu 2002 v Roztokách u Jilemnice.

Dnešní zvolský hasičský sbor má 67 dospělých členů a 27 dětí. Starostou sboru je Jaroslav Svoboda a velitelem Zdeněk Runštuk. Jeho jmenovec Josef Runštuk (na snímku) je letos bezesporu nejúspěšnějším hasičem, který vybojoval v kategorií jednotlivců-dorostenců na okresním kole v Náchodě 1. místo a tímto si zajistil postup do krajského kola. To se koná už pozítří v Solnici, zrovna ve stejném termínu, kdy ve Zvoli proběhnou oslavy založení sboru. Snad jím dosažený výsledek bude dalším důvodem k oslavám…