VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Absolutním vítězem Naší galerie se stal Martin Černer

Náchod /FOTOGALERIE/ – Zámecká jízdárna Galerie výtvarného umění v Náchodě se stala dějištěm vyhodnocení čtvrtého ročníku výtvarné soutěže Naše galerie, tentokrát na téma Odstíny mých krajin.

1.2.2010
SDÍLEJ:

Absolutním vítězem výtvarné soutěže Naše galerie na téma Odstíny mých krajin se stal Martin Černer z Nového Hrádku za práci Pusť se mou krajinou.Foto: Hynek Šnajdar

Autoři vítězných prací ve věkovém rozmezí od šesti let až po dospělé v kategoriích kresba, malba, počítačová i klasická grafika, fotografie digitální i klasické, plastika a objekt převzali hodnotné ceny od pracovníků galerie.

Absolutním vítězem letošního ročníku se stal Martin Černer z Nového Hrádku za svoji práci Pusť se mou krajinou.

Ten vytvořil velmi působivou instalaci na zábradlí vstupu na ochoz jízdárny. Nápaditě k tomu využil šikmé plochy, kterou vyskládal knihami nejrozmanitějších žánrů. V horní části umístil proutěný koš, který naplnil klubíčky. Zájemci mohli spouštět po knihách a ty pak dole končily v proutěné nůši. Tento nevšední nápad ocenily zejména děti, ale pozadu nezůstávali ani mnozí dospělí. „Je to skvělý nápad a ani se nedivím, že byl oceněn jako nejlepší. Je to hravé,“ řekl Deníku tatínek, který se svou pětiletou dcerou spěchal nahoru pustit další várku klubíček.
Zajímavostí je, že absolutní vítěz soutěže Černer se vůbec nepovažuje za výtvarníka.

„V této galerii jsem byl poprvé asi před třemi lety a fascinovalo mě zábradlí k ochozu. Tím vznikla touha něco po něm pustit. Tím, že bylo dané téma Odstíny mých krajin, tak to vykrystalizovalo v nápad použít k tomu knihy a klubíčka,“ uvedl Černer.

K instalaci použil knihy, které přečetl. Některé jsou otevřené přesně na stránce, kterou autor určil, protože je tam například oblíbená báseň. „Výtvarným uměním se přímo nezabývám. Píšu poezii a vyšla mně už kniha básní. Věnuji se košíkářství,“ prozradil vítěz soutěže, který má nyní právo vystavovat na regionální přehlídce Náchodský výtvarný podzim.

Díla autorů vybrala v polovině prosince minulého roku odborná porota složená z pracovníků galerie a výtvarníků. Galerie výtvarného umění soutěž Naše galerie pořádá od roku 2006.

Letošní vyhlášené téma mělo podle pracovnice galerie Heleny Nekulové vést soutěžící k zamyšlení na tím, že každá barva má mnoho odstínů, které vyjadřují naše pocity a nálady. Stejně tak pojem krajina obsahuje více témat. „Ve slovním spojení odstíny mých krajin se tedy mohou objevit sny, touhy, přání, nové horizonty fantazií či rozmanitý svět mysli i duše,“ vysvětlila ve svém úvodním slově Nekulová, která je zároveň autorkou velmi zdařilé expozice.

Návštěvníci výstavy mohou vidět téměř šedesát prací amatérských výtvarníků, kteří se drželi tématu Odstíny mých krajin, ale po svém si ho interpretovali. Některá díla vzbuzovala zaslouženou pozornost. Jako magnet například přitahovala práce Zdeňka Halíře nazvaná Odstíny mých kravin (Barevná budoucnost), na níž autor ve vtipném dobovém rámu zachytil odstíny dámského pozadí. Ohlas měl také „švankmajerovsky“ laděný vymyšlený živočich - objekt Petra Samka z Náchoda označený jako Mundus inversus – Převrácený svět.

Pozoruhodná výstava bude v zámecké jízdárně návštěvníkům k dispozici do 14. února. 2010

Autor: Hynek Šnajdar

1.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení