VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aleš Fetters: Karel Čapek v rodném kraji

Úpice – Náchodský publicista a literární historik Aleš Fetters zpracoval ke 120. výročí narození Karla Čapka 50stránkovou knížku „Karel Čapek v rodném kraji“.

20.1.2010
SDÍLEJ:

Publikace.Foto: Archiv Aleše Fetterse

Autor, středoškolský bohemista Aleš Fetters patří v našem regionu k nejfundovanějším znalcům života a díla Josefa a Karla Čapkových a jejich starší sestry, spisovatelky Heleny Čapkové. Čapkolog Aleš Fetters za více než půl století otiskl několik desítek článků, studií i knížek o uměleckém trojhvězdí Čapkových.

Podle autorových slov si knížka nedělá nárok na literárněvědnou a odbornou práci. Avšak skutečnost je jiná. Práce má vyšší ambice. De facto jde o velmi stručnou a objevnou biografii Karla Čapka umně stopující jeho životopisné motivy, zejména z dětství a mládí rodného Trutnovska, vlivy a ohlasy promítající se do spisovatelova díla. Fetters četnými citáty z Karlovy tvorby, ale i z memoárů sestry Heleny a manželky Olgy i dalších pamětníků zachycuje zajímavé a pozoruhodné okamžiky z Karlova života, které nalezly odraz a ohlas v jeho tvorbě. Poučený a erudovaný Aleš Fetters shromažďuje velké množství zajímavých, poutavých, pozoruhodných až objevných detailů, jimiž modeluje velmi plastický obraz života a díla Karla Čapka prismatem dětství a rodného kraje.

Knížka je napsána promyšleně, rozvážně a dobře se čte. Zároveň je odborná, o čemž svědčí odkazový poznámkový aparát, přehled použitých pramenů a literatury i poznámka o autorovi. Obrazová příloha reprodukuje 11 černobílých foto.

Závěrem lze konstatovat, že přínos této přehledné kompilativní studie spočívá ve shrnutí regionálních motivů s důrazem na dětství a mládí, i když obsáhla celých 49 let spisovatelova života a jeho díla.

Veřejná prezentace, představení publikace bude v Městském muzeu v Úpici ve čtvrtek 21. ledna 2010 odpoledne v 16.00 hodin současně s vernisáží výstavy souboru původních ilustrací manželů Brázdových ke knize Heleny Čapkové Moji milí bratři (1962). Vnuk H. Čapkové Pavel Brázda, vyznamenaný prezidentem ČR 28. října 2008, i jeho žena výtvarnice Věra Nováková přislíbili účast na vernisáži a prezentaci zdařilé Fettersovy novinky. Všichni zájemci jsou na tuto kulturní akci v Čapkově Úpici srdečně zváni.

(Jiří Uhlíř)

20.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení