VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda nabídla zajímavosti o Broumovu i o lidech, co měnili tvář města a okolí

Broumov - Neformální sdružení občanů Krajiny Broumovska se v letošním roce úspěšně zúčastnilo grantového řízení vypsaného Agenturou pro rozvoj Broumovska s názvem „Máme rádi Broumovsko“. Do grantové soutěže zaslalo projekt Besedy na téma Krajiny Broumovska.

18.3.2009
SDÍLEJ:

Beseda s Radmilou Fingerovou (na snímku) v přednáškové učebně gymnázia, mladé posluchače nadchla a dala jim několik námětů k pátrání na internetu. Foto: Dáša Zbořilová

Cílem projektu je zorganizovat celkem tři besedy s různými osobnostmi, které se s krajinami Broumovska setkaly při své práci, a kterým Broumovsko učarovalo. „Jejich poznatky by měly i nám místním umožnit nově se porozhlédnout po místu, kde žijeme a pochopit vztahy, vazby, dědictví a potenciál krajiny, kultury a současného života,“ nastiňuje význam besed Yvona Eliášová z Krajiny Broumovska.

První beseda se zahradní a krajinnou architektkou Radmilou Fingerovou proběhla 12. března a měla název „Broumov a lidé, kteří měnili tvář města a okolní krajiny“. Radmila Fingerová při ní poukázala na odkaz řádu benediktinů, který sedm století spravovali klášter a jeho okolí. Pak odkryla zatím málo známé skutečnosti o rodině Schrollových, která založila v Broumově, Olivětíně a Meziměstí bavlnářské závody. Mimo jiné prozradila posluchačům skutečnosti, že jejich firmě patřilo na 75 budov, 25 parních strojů, dvě parní turbíny a další majetek.

Podrobně též rozebrala uměleckou hodnotu Schrollovy busty stojící před závodem Veba v Olivětíně. „Sokl busty vytvořil významný architekt Josif Plečnik, který se za dob T. G. Masaryka podílel na úpravě zahrad a nádvoří Pražského hradu. Autorem samotné busty byl věhlasný vídeňský secesní sochař Othmar Schimkowicz. Druhá totožná busta stejného autora stávala v proskleném novorenesančním pavilonu ve Schrollově parku, který má sedlovou otevíratelnou střechu s litinovým dekorem. Tato busta byla krátce po válce odstraněna a následně přesochána na bustu prezidenta Edvarda Beneše,“ vrátila se Radmila Fingerová do minulosti, a kromě jiného poukázala na vzhledovou podobnost pražské vily stavitele železnic Moritze Gröbeho a vily, ve které dnes sídlí Dům dětí a mládeže Ulita.

„Navíc se tato vila nachází v pohledové ose ze Schrollova parku od proskleného pavilonu doprava, což svědčí o její důležitosti v dané době,“ upozornila.
Beseda proběhla dopoledne pro děti gymnázia a obou základních škol v přednáškové učebně gymnázia, mladé posluchače nadchla a dala jim několik námětů k pátrání na internetu. Prvním z nich bylo, zda se rodina Schrollova znala se stavitelem železnic Moritzem Gröbem a podle jeho vily postavila dnešní budovu DDM Ulita, druhou bylo vypátrat, kde nyní potomci této rodiny žijí.

Ke konci besedy architektka s dětmi probrala, jak se jim líbí současné uspořádání Schrollova parku, co jim tam chybí a co přebývá, protože v současné době zpracovává studii úpravy parku a je přesvědčena, že nejlépe je vždy tvořit park v souladu s názory jeho budoucích uživatelů.

Podvečerní beseda ve Výstavní síni klášterní Zahrady se nesla v podobném duchu. Přibylo podrobností, ale náměty k zamyšlení nechyběly ani v této besedě. Opět se týkaly využití Schrollova parku v souvislosti s přípravou přestavby budovy měšťanského pivovaru a potřebou vybudovat další parkovací stání.

Další dvě besedy se zahradní a krajinnou architektkou Radmilou Fingerovou a jejími hosty jsou připraveny na duben a červen tohoto roku.

Autor: Jiří Špreňar

18.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení