VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bujaré pestrobarevné maškary ovládly Masopust

Česká Skalice /FOTOGALERIE/ – Masopust na slunci, pomlázka u kamen, svítí-li slunce o masopustu, bude pěkná pšenice a žito podzimní, krátký masopust, dlouhá zima. To je jen několik pranostik spojených s obdobím masopustu.

15.2.2010 2
SDÍLEJ:

Masopustní veselí v České Skalici.Foto: Hynek Šnajdar

Za ním následuje Popeleční středa, kdy začíná postní doba před Velikonocemi. Není jisté, zda se pranostiky vyplní, ale je zřejmé, že masopust ve městě Boženy Němcové byl v sobotu díky Středisku volného času Bájo skutečně veselý a bujarý.

Úderem deváté hodiny se před Bájem na Husově náměstí, kde vyhrávala Městská dechová hudba, shromáždilo několik desítek místních i přespolních obyvatel, většinou s fotoaparáty v ruce. „Nemůžu si to nechat ujít. Masky se budou pěkně vyjímat v rodinném albu,“ řekla nám jedna z účastnic letošního masopustu. Stejně jako vloni křepčící pestrý masopustní průvod doprovázený lidovou muzikou vyrazil do areálu nedaleké Barunčiny školy. Mezi desítkami maškar, v souladu s tradicí, nesměli chybět bába s nůší, smrťák s kosou, kůň, pes, vodníci, princezny, kominík, který pro štěstí sazemi pomazal tváře přítomných, a mnohé další masky, při jejichž výrobě byla řádně popuštěna uzda fantazie.

„Vážený pane starosto, žádám vás tímto za všechny maškary o povolení Českou Skalicí s Masopustem pochoditi. Náš průvod pohybovati se bude po skalických ulicích, kde též zábavu pro potěchu svou i přítomných měšťanů ztropí. Slibuji, že se budeme chovat ke všem zúčastněným tak, jak to žádají mravy masopustní a dovolte, abychom zde zahráli a zatancovali,“ žádal starostu Tomáše Hubku Pronobus, který udával celé partě maškar tempo při veselici.

Za radostného ryku tancujících maškar se ujal slova starosta. „Dnes pro nás je velký den, neb masopust zavítal sem. Pro potěchu a radost vaší, každý si tu zaskotačí. Dobrot bude velká spousta pro každý mlsný jazýček, pozor si však jenom dejte na nafouknutý pupíček,“ zarecitoval starosta, který všem účastníkům popřál hezký a veselý den při nefalšované sousedské zábavě. Potom se na 24 hodin vzdal vlády nad městem, kterou prostřednictvím Pronobuse předal maškarám.

Maškary pak tančily, zpívaly, skotačily na dvorku Barunčiny školy a braly přítomné diváky do kola. Potom vyrazily do ulic města a nabízely připravené pohoštění v podobě sladkých koblih a znamenité slivovice.

Maškary v dávnější minulosti dostávaly od hospodářů odměnu - potraviny, vajíčka či obilí, dnes to byly drobné peníze. V mrazivé a mlžné sobotě veselé masopustní veselí pokračovalo celé dopoledne.

„Slyšeli jsme o Masopustu v České Skalici ráno z rádia. Nelenili jsme a ihned vyrazili. Myslím, že to bylo krásné dopoledne,“ veřejně si pochvalovala Jarmila Koutná z Jaroměře, která zvláště vyzdvihla pestrost a nápaditost masek.

Autor: Hynek Šnajdar

15.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení