VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomozte doplnit databázi českého divadelnictví

Východní Čechy - Na webových stránkách www.amaterskedivadlo.cz postupně vzniká jedinečná databáze dvousetleté historie i současnosti českého amatérského divadla, které patří ke světovým fenoménům.

23.8.2009
SDÍLEJ:

Představitelé kmene Stodoranů z inscenace Jiráskova Gera na I. Jiráskově Hronovu. Rok 1931, Zdroj: M Náchod. Foto: DENÍK/Archiv

Jde o otevřenou encyklopedickou databázi, kde jsou již nyní přístupné informace o amatérských divadelnících aktivitách ve více než 9000 městech (a jejich částech, které byly dříve samostatnými obcemi) na území ČR. Na její aktualizaci se mohou podílet i sami návštěvníci stránek. „Jakékoli další informace a dokumenty o současném životě českého amatérského divadla, jeho historii, souborech, osobnostech a přehlídkách velice vítáme.

Amatérská divadelní působení byla vždy na našem území velmi činorodá a je velmi obtížné veškeré aktivity bez pomoci veřejnosti podchytit,“ dodává dr. Vítězslava Šrámková z NIPOS, který projekt realizuje.

Amatérské divadlo má v českých zemích hluboké kořeny sahající několik století nazpět. Téměř každé město a každý region měl a má své ochotnické a amatérské soubory, kde nezřídka začínaly svou hereckou dráhu pozdější hvězdy velkých divadelních scén. Mezi herce, kteří své první zkušenosti s prkny, která znamenají svět, získali v amatérských spolcích, patří například Miroslav Táborský, Jaroslav Dušek, Josef Dvořák nebo Dana Medřická a Karel Höger. Mnoho čtenářů může databázi obohatit o rozličné zajímavé informace a artefakty, a naopak databáze může přispět k rozšíření povědomí čtenářů o amatérských divadelních aktivitách v jednotlivých regionech.

Spolutvůrcem této obdivuhodné databáze je nestor českého amatérského divadla Jiří Valenta, který také před nedávnem vydal publikaci Putování od maškar… až k amatérskému divadlu. Knížka uvádí poutavým způsobem do světa ochotníků, do časů, kdy se hrálo na prknech natažených přes dva sudy, až k malebným měšťanským sálům, které vznikaly v 19. století právě z iniciativy ochotnických spolků. Zakladatelé databáze PhDr. Vítězslava Šrámková a Jiří Valenta získali na sklonku roku 2007 Cenu ministra kultury „za přínos k rozvoji české kultury“ s přihlédnutím k realizaci tohoto projektu i předchozím pracím věnovaným historii amatérského divadla v České republice.

Zmapování českého amatérského divadla, dokumentace a digitalizace divadelních fotografií a vytvoření archivu největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražského Quadriennale jsou tři části rozsáhlého projektu „Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla“. Plně digitalizované a tudíž nejširší veřejnosti přístupné databáze významnou měrou přispějí ke kvalitnější popularizační i ryze badatelské práci.
Projekt je možné zrealizovat díky podpoře Finančních mechanismů EHP/Norska (tzv. Norských fondů, http://www.eeagrants.org).

Držitelem grantu z prioritní oblasti Uchování evropského kulturního dědictví je Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS). Více info na http://www.theatre-heritage.cz/ ⋌Lucie Čunderlíková, ⋌SMART Communication

23.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení