VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestou inspirace Davida Kubiny

Náchod - Je velkou zásluhou Galerie výtvarného umění a v Náchodě a jejího ředitele Jana Kapusty, že ve svých publikacích mapuje a zaznamenává pozoruhodné výtvarné počiny v regionu.

12.3.2009
SDÍLEJ:

Foto.Foto: Archiv

Vyšly tak např. reprezentativní katalogy malíře Jiřího Mědílka, grafika Jiřího Samka, fotografa Jana Raby nebo menší, ale rovněž kvalitně zpracované publikace o díle Stanislava Kuldy či Františka Beneše.


Poslední v této řadě je velkoryse koncipovaný svazek zachycující žel již uzavřené dílo mladého broumovského, či chcete-li, hejtmánkovického výtvarníka Davida Kubiny (1976 – 2007). Autor publikace - která slouží jako katalog výstav v Náchodě (2008), Trutnově (únor 2009) a v Novém Městě na Moravě (2010) - mladý pracovník galerie Vlastislav Tokoš jí dal název David Kubina – Cestou inspirace.


V úvodu autor klade otázku, jak posuzovat tvorbu ukončenou na samém začátku. A konstatuje, že v žánrově a formálně pestrém a kvalitativně nestejném díle malíře nachází „svébytnou, upřímnou výpověď o talentu“. Na kvalitních reprodukcích v knize objevíme široké spektrum výrazových prostředků: realistické malby a kresby, abstrakci, krajinu, geometrické tvary a dekorativní prvky, koláže a asambláže. Jednou z poloh malířovy figurativní tvorby byla groteska, v jiné fázi uváděl do svébytných výtvarných souvislostí repliky postav starých mistrů.


Texty Vlastislava Tokoše (který v tiráži u svého jména skromně uvedl jen „koncepce a příprava katalogu“) citlivě a zasvěceně provázejí jednotlivými fázemi a složkami umělcovy tvorby. K bližšímu poznání osobnosti mladého výtvarníka slouží nejen pokus o životopisný portrét, ale i vzpomínky přátel a rozhovory s maminkou a přítelkyní. Velkou roli zde hrají ukázky z umělcova deníku. Texty doplňuje přehled Kubinových výstav, bibliografie článků o něm a soupis díla, který čítá tři sta sedmnáct položek. (Jan Meier)

12.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení