VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival 
Za poklady Broumovska je v polovině

Broumovsko – Už více než dva tisíce lidí navštívily prvních pět koncertů festivalu Za poklady Broumovska. Na dobrovolném vstupném přitom publikum přispělo na péči unikátních barokních kostelů na Broumovsku téměř 140 tisíci korunami. Festival zítra vstoupí do druhé poloviny, a to koncertem Dvořákova tria.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Koncert v kostele v Ruprechticích.Foto: J. Winter

Návštěvníci se mají opět na co těšit. Jak prostředí kostela sv. Máří Magdalény v Božanově, tak komorní hudba v podání špičkových interpretů jistě opět připraví magický sobotní letní večer. Posluchačům v Božanově přednese trio skladby J Sibelia, E. Griega a B. Smetany.

„Dvořákovo trio spojuje tři mladé hudebníky, klavíristu Ivo Kahánka, houslistu Jana Fišera a violoncellistu Tomáše Jamníka, kteří patří k interpretační špičce ve svých oborech. Pod původním názvem Trio Concertino začal soubor působit v současném složení už v roce 2004, v témže roce také přišel první úspěch souboru v podobě vítězství na 9. ročníku Interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů," uvádí Markéta Hlavicová za organizátory festivalu. 

V roce 2007 pak soubor obdržel Cenu Českého spolku pro komorní hudbu.
Dvořákovo trio vystupuje pravidelně na zahraničních pódiích.V uplynulé sezóně absolvoval soubor turné po Německu a Lucembursku, vystoupení v rámci řady odpoledních koncertů v Berlínské filharmonii, kritikou oceněné provedení Beethovenova Trojkoncertu za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia v pražském Rudolfinu či koncert na festivalu Concentus Moraviae.

„V nadcházející sezóně čeká Dvořákovo trio recitál v cyklu Spolku pro komorní hudbu při České filharmonii ve Dvořákově síni Rudolfina, účinkování s Komorní filharmonií Pardubice či vystoupení na prestižním festivalu Dresdner Musikfestspiele," uvádí Markéta Hlavicová.

A jaký byl koncert, který se uskutečnil uplynulou sobotu? Ten patřil Stamicovu kvartetu a jeho hostu, norskému Engegård Quartet. Koncert přilákal téměř čtyři stovky lidí, kteří po půldruhé hodině vycházeli z kostela sv. Jakuba Většího v Ruprechticích okouzleni výkonem dvou renomovaných evropských souborů.

„Byl to úžasný zážitek," svěřila se paní Miroslava, která na Broumovsko přicestovala z Brna. „Na zdejším festivalu jsme poprvé, ale úplně nás uchvátila jeho atmosféra," dodala.

Tu ocenili také členové norského Engegård Quartet: „Hrát v tak krásném kostele osvíceném podvečerním sluncem bylo kouzelné. Navíc je zde skvělá akustika. Chceme poděkovat našim kolegům ze Stamicova kvarteta, organizátorům festivalu a publiku za nezapomenutelný koncertní zážitek."
První houslista a vedoucí souboru Arvid Engegård je hudebním ředitelem komorního festivalu na Lofotských ostrovech, který je charakteristický svou intimitou a přírodními kulisami, podobně jako ten broumovský. Jak by je tedy on sám porovnal? „Koncerty na Lofotech se konají v menších dřevěných kostelích. Jejich akustika se tak s tou, kterou nabízejí místní kamenné kostely, nedá vůbec srovnávat," ocenil Arvid Engegård zvuk a atmosféru unikátních barokních staveb z dílny Dientzenhoferů.

Právě na jejich péči je věnován výtěžek z dobrovolného vstupného na koncerty festivalu Za poklady Broumovska, publikum pátého koncertu přispělo částkou 21 883 korun.

Desátý ročník festivalu již do kostelů na Broumovsku přilákal 2 094 lidí, kteří zatím na dobrovolném vstupném přispěli na péči o tyto unikátní sakrální památky částkou 137 693 korun. „To je po pěti koncertech téměř stejná částka, jako byl celkový výtěžek z dobrovolného vstupného za deset festivalových koncertů šestého ročníku v roce 2011," dodala Markéta Hlavicová.

Autor: Pavel Bednář

31.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení