Tradiční pietní akce uctění památky obětí válečných konfliktů se uskutečnila ve čtvrtek dopoledne u památníku na Dobrošově .

Společně s představiteli Českého svazu bojovníků za svobodu uctilo památku válečných obětí položením květin u památníku také nové vedení Náchoda – starosta Jan Birke a oba místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová.

„Poté zazněly v prostorách Jiráskovy chaty na Dobrošově krátké projevy. Za město Náchod promluvil starosta Jan Birke a za přímé účastníky odboje Josef Andres,“ informovala Deník tisková mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

„Nesmíme zapomínat na zmařené životy, už vzhledem k tomu, že generace, které prošly válkami, nenávratně odcházejí a zanedlouho nebude nikdo z přímých účastníků, kdo by připomínal, jak těžce a za jakých obětí se musela vybojovávat svoboda a mír, který dnes především mladá generace považuje ve středoevropském prostoru za samozřejmost,“ uvedl starosta Jan Birke na své první veřejné akci.

Historie Dne Válečných veteránů

Den válečných veteránů je v České republice připomínán od roku 2001. 11. listopad byl vybrán symbolicky neboť toho dne roku 1918 v 11 hodin 11 minut zazněla poslední salva při podpisu příměří mezi spojenci a Německem ve vlakovém voze Le Francport u severofrancouzského města Compiégne. Tímto aktem byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

Symbolem dne veteránů se stal květ vlčího máku. Ten jako symbol pro padlé vojáky poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová.

V roce 1921 symbolizoval vlčí mák sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Proč právě vlčí mák je symbolem krve prolité na bojištích? Vysvětlení z čistě botanického hlediska je jednoduché. Vlčí máky kvetou v době, kdy jiné rostliny v okolí jsou mrtvé. Semena vlčích máků odpočívají v půdě řadu let, a když nejsou nablízku konkurenční rostliny, vyraší.

A právě půda na bojištích rozbrázděných a přerytých bombami a granáty, se silnou koncentrací vápence ze zdevastovaných budov působila jako katalyzátor pro vyrašení vlčích máků.