Akce začala v sobotu ve 13. hodin v martínkovickém kulturním domě sběrem vzorků, kterých se letos sešlo téměř sedm desítek. „Máme tu pálenky z blízkého okolí, ale najdou se i destiláty například z Nového Města nad Metují. Každým rokem tu mohou návštěvníci ochutnat o deset vzorků více,“ řekla nám prezidentka Martínkovického koštu a pořádajícího spolku Hraběnky Šárka Řeřábková.

Během ochutnávání byly pálenky jak se patří ohodnoceny a to jak ze strany odborné šestičlenné poroty, takl i návštevníků, těch bylo více než stovka. Veselé společnosti v martínkovickém kulturním době hrála k poslechu i tanci náchodská kapela Klapeto.

Soutežilo se v několika kategoriích. Nejlepší slivovici podle poroty vypálil Josef Možíš. S nejlahodnější chutí jablkovice se letos může chlubit Roman Hošek, hruškovou kvalitu představil Roman Ledvina a co se týká směsí, zde se nejlépe umístila Jitka Sloupenská.

Hlavní cenu, tedy absolutního vítěze degustačního klání, určili samotní návštěvníci – vítezný pohár a dřevěný domeček s lahvemi chutných nápojů si odvezl Zdeněk Čech ze Suchého Dolu (na snímku vlevo).

Porota i mlsní návštěvníci hodnotili pálenice od nuly do pěti, přičemž pětka patřila té nejchutnější. „Asi deset procet vzorků, které jsme vyzkoušeli můžeme bez diskuzí zařadit do roztoků dobrých tak maximálně do ostřikovačů, těm jsme dali nulu. Na druhou stranu zde bylo i stejné množství destilátů, které pohladí nejen na jazyku, ale i na duši,“ shodli se svorně porotci.

Mnozí návštěvníci zvládli všechny vzorky

Jak jsme již informovali na straně 1, na Martínkovickém koštu se k degustaci sešlo 68 vzorků ovocných destilátů. Drtivá většina návštěvníků se rozhodla, že projdou celou řadu soutěžních destilátů a vyzkouší jaké moky se v náchodském regionu pálí. „Pil jsem samozřejmě jenom v malém množství, co by se za nehet vešlo, přesto jsem u padesáté ochutnávky ani nedoufal, že dojdu na konec řady,“ smál se Vlastimil Hlavatý z Broumova, který společně s přáteli vyrazil okoštovat soutěžní destiláty.

Odborní pototci, pro které byly vzorky zvlášť očíslovány mají recept, jak celou procedůrou projít, aniž by skončili stejně, jako někteří z návštěvníků. „Hodnotíme chuť a vůni. Nesmí se stát, že bychom běhěm ochutnávání nedokázali rozlišit rozdíly mezi vzorky. Chce to hodně vody a jednotlivé ochutnávky prokládat jídlem,“ vysvětlil nám jeden z členů poroty Jiří Sloupenský.