VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galakoncert základní umělecké školy se stal oslavou pětadvacátého výročí vzniku

Červený Kostelec/ Divadlo J. K. Tyla patřilo minulý pátek večer žákům, absolventům i učitelům Základní umělecké školy v Červeném Kostelci.

11.12.2007
SDÍLEJ:

Galakoncert Základní umělecké školy v Červeném Kostelci.Foto: Oldřich Nermuť

Slavnostním koncertem pokračoval festival akcí k 25. výročí umělecké školy. V programu se představil pěvecký sbor Červánek, komorní sbor Jitřenka, kvarteto učitelů se zpěvačkou Evou Kubečkovou, absolventky tanečního oboru a dnes úspěšné studentky konzervatoří po celé republice i se svou učitelkou Blankou Šourkovou, Akordeonový orchestr s učitelem Jaroslavem Kubečkem, žesťové sexteto a klarinetové kvarteto, v závěru čtyřicetičlenný symfonický orchestr se stejně členným pěveckým sborem. Vystupující a hosté se potom pobavili a zavzpomínali v malém sále divadla při dobrém moravském vínečku a písničkách v podání cimbálovky.

Začátky školy

Dne 1. září 2007 uplynulo už 25 let ode dne, kdy byla v roce 1982 otevřena samostatná Základní umělecká škola v Červeném Kostelci v budově vily továrníka Theodora Keyzlara v Nerudově ulici. Do té doby od roku 1971 byla zdejší Lidová škola umění pobočkou LŠU Hronov a byla umístěna v budově tehdejší zvláštní školy v ulici Manželů Burdychových, dnešní Háčko. Škola začala pracovat s 93 žáky hudebního oboru a 13 žáky výtvarného oboru, dnes po 25 letech samostatné činnosti se pohybuje počet žáků všech oborů kolem 400, z toho hudební obor navštěvuje 250, výtvarný obor 50 a taneční obor asi 100 žáků. Z přibližně šesti učitelů, kteří výuku v nové škole začínali, se jejich počet zvýšil na dnešních 18 kantorů.

Soubory

V hudebním oboru je základem naší práce individuální výuka žáků na jednotlivé hudební nástroje, ale hlavní profilací školy je hra těchto žáků v souborech a orchestrech. Ve škole v současné době pracuje několik souborů: Dechový orchestr mladých, akordeonový orchestr Musica Harmonica a jeho přípravné oddělení, Symfonický orchestr žáků i učitelů a jeho přípravné oddělení (smyčcový soubor mladších žáků), velký dětský pěvecký sbor rozdělený na hlavní sbor Červánek, přípravné sbory Sluníčko a Hvězdičky a komorní sbor starších děvčat Jitřenka. Vedle těchto velkých souborů pracují ve škole i menší skupiny a komorní soubory: soubor zobcových fléten, klarinetové kvarteto, přípravný pěvecký sboreček Hlahol, žesťová harmonie, smyčcové kvarteto a další příležitostná komorní dua, tria…

Hudební festival

V letošním roce bychom chtěli oslavit čtvrtstoletí činnosti samostatné Základní umělecké školy v našem městě a pozvat vás na podzimní cyklus koncertů, ve kterém se postupně představí všechny obory, současní žáci, učitelé i bývalí absolventi, kteří studují nebo již vystudovali další umělecké školy a působí v hudbě už profesionálně.


V rámci tohoto malého hudebního festivalu se uskutečnil koncert žáků smyčcového oddělení ve hřbitovní kapli, začátkem listopadu koncert mladých umělců - absolventů i učitelů školy v hale ZUŠ, dále pak koncert symfonického orchestru v kostele církve ČSH, nyní galakoncert orchestrů, pěveckého sboru a absolventek tanečního oboru v Divadle J. K. Tyla a přehlídku zakončí v prosinci taneční obor svým předvánočním vystoupením a pěvecký sbor vánočním koncertem.

11.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení