VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jezdeckou sochu prvního prezidenta odhalí v Lánech

Jaroměř - Plných devět let usiloval akademický sochař Petr Novák (1957) z Jaroměře o vytvoření prvního jezdeckého pomníku prezidenta T. G. Masaryka pro Muzeum T. G. Masryka v Lánech.

21.1.2010
SDÍLEJ:

Devět let usiloval akademický sochař Petr Novák (1957) z Jaroměře o vytvoření prvního jezdeckého pomníku prezidenta T. G. Masaryka pro Muzeum T. G. Masryka v Lánech. Foto: Milan A. Malý

V letech 2008 až 2009 prošlo dílo mnoha fázemi tvorby – od voskových modelů přes modelování v hlíněaž po sádrový odlitek. Konečně v minulých dnech odlili v umělecké slévárně HVH v Horní Kalné poslední část pro jednotunovou bronzovou jezdeckou sochu T. G. Masaryka.

Jde o unikátní sousoší, první jezdeckou sochu Masaryka, který sedí a přemýšlí na pasoucím se koni. „Zaměřil jsem se na ztvárnění těch rysů Masarykovy povahy, které ho dělaly jedinečným, hlubokým a zároveň dobrosrdečným člověkem dalekého rozhledu a vůle spojené s vírou ve smysl světa. Viděl jsem ho, jak potřeboval něco promyslet. Zastavil, nechal svého koně Hektora protáhnout šíji a sundal si čepici (furažku), protože se před tím při cvalu zahřál,“ svěřil se sochař.

Jezdecká socha prezidenta T. G. Masaryka se rodila v Jaroměři

Zastavil, nechal svého koně Hektora protáhnout šíji a jak si sundal čepici (furažku), protože se před tím při cvalu zahřál,” prozrazuje k výrazu sochy jaroměřský umělec, jenž srovnává T. G. Masaryka s římským císařem a filozofem Markem Antoniem Aureliem.

Nyní zbývá sochaři jednotlivé bronzové části spasovat a vyciselovat. Nejde o pomník monumentální, ale ve filozofickém pojetí spíše o plastiku tak trochu intimní, ukazující laskavou tvář Masarykova charakteru, i když jde o sochu o 20%větší než je životní velikost.

Sousoší bude dlouhé tři a půl metru a vysoké tři metry a šestnáct centimetrů. Sochař v Lánech s architektem Miloslavem Čejkou řešili umístění, velikost a podstavec sochy, která má být slavnostně odhalena v sobotu 6. března 2010 před Muzeem TGM v Lánech v předvečer 160. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka (1850 - 1937).

Podnět k vytvoření jezdecké sochy vzešel od ředitelky Muzea TGM v Lánech magistry Magdaleny Mikeskové a ředitele Masarykova muzea v Rakovníku magistra Františka Povolného.

Hlavní složité vlastní sochařské práce probíhaly v Jaroměři v areálu bývalé kotelny přádelny Clasic Cotton. Sochař nechal vyrobit velkou točnu, aby mohl využívat maximální, alespoň sedmimetrový odstup a dostatek horního světla. Navrhl kovovou kostru, železnou výztuž na sousoší, kterou zhotovili mistři a učni Střední řemeslné školy v Jaroměři.

V měsíci květnu 2009 sochař Petr Novák s pomocnicí sochařkou Gabrielou Špačkovou začali na kostru drátovat pletivo a za dva týdny nakládat výbornou hlínu jaroměřského hlinaře pana Svídy.

„Pak jsem se sochou zůstal sám a nevím, jak dlouho jsem ji vlastně modeloval a co se při tom dělo, protože jsem se musel úplně soustředit a po pravdě řečeno, stála mě ta socha málem rozum. Pamatuji si jen každodenní lijáky a bouřky a hrůzu z toho, že se mě nepodaří dát Masarykovi ten správný výraz,“ prozradil Petr Novák, jenž je známý hipický sochař. Koně jsou totiž jeho velkou láskou. Sám je chová. Proto věnoval mimořádnou pozornost modelací koní podle reálných arabů a plnokrevníků.

Také portrét prezidenta TGM nebyl pro něho velký problém, neboť už pro Josefov vytvořil bustu TGM a pro Jaroměř pomník TGM (2003). Tvorbě sousoší věnoval tradičně příkladnou péči a soustředěnost, kterou budou moci návštěvníci sami posoudit v prezidentských Lánech po 6. březnu 2010.

(PhDr. Jiří Uhlíř, řádný člen Obce spisovatelů a Klubu autorů literatury faktu v Praze)

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení