VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Uhlíř: Osobnosti Jaroměře

Autor Jiří Uhlíř, řádný člen Obce spisovatelů, se díky nakladatelce Evě Koudelkové a sponzorům (město, kraj, další instituce i soukromníci) dočkal vydání díla, na němž pracoval podstatnou část svého života. Do knihy zařadil přes dvě stovky medailonů osobností spjatých s „dvojměstím Jaroměř-Josefov“. Některé z nich byly již dříve otištěny v Náchodském deníku nebo v městských periodikách jaroměřských.

30.6.2011
SDÍLEJ:

JIŘÍ UHLÍŘ podepisuje svoji knihu. Foto: Jindřich Polák

Čteme o lidech známých v širších souvislostech literárních (Božena Němcová, Jaroslav Žák, Miroslav Ivanov aj.), odborných (Arnošt Heidrich, František Černý aj.) i dalších a samozřejmě i o osobnostech s významem „jen“ místním. Právě ty jsou ovšem nejcennější.

O těchto zasloužilých lidech se nikde jinde mnoho nedovíme, upadají obvykle v zapomenutí, ačkoliv právě oni věnovali svému městu, jeho životu a kultuře velmi mnoho své energie. Zde je právě ta největší zásluha Jiřího Uhlíře.

Přibližně polovinu medailonků doprovázejí portrétní kresby Jiřího Škopka, u dalších najdeme fotografie, ale i reprodukce knižních obálek apod. Reprodukce obrazů Jaroměře a záběrů z jejích „zákoutí“ a dalších pozoruhodností města knihu vhodně doplňují, stejně jako v závěru přehledy – seznam starostů obou měst, účastníků odboje, obsáhlý soupis literatury.

Besedu moderovala Adéla Zaveská, ředitelka knihovny, která v jejím úvodu představila autory publikace. O práci nakladatelství Bor a edičním a redakčním opečovávání knihy pohovořila odpovědná redaktorka Eva Koudelková. O genezi knihy, která má základ v Uhlířově slovníku Významní rodáci a kulturně političtí pracovníci Jaroměře, otištěném ve sborníku Minulostí Jaroměře, svazek 1 (1968, s. 87-307), v delším monologu pohovořil autor knihy Jiří Uhlíř a o práci na kresbách akademický malíř Jiří Škopek. Beseda byla hojně navštívena (cca 60 přítomných). Nechyběli ani sponzoři. Po besedě následovala autogramiáda.

Zasvěcený text o autorovi napsala starostka jeho rodné Jasenné Jitka Slezáková. Vždyť i on je významnou osobností s širokým záběrem.
Po knihách Z galerie osobností Nového Města nad Metují (Boh. Dvořáček; 2008) a Umění a jeho tvůrci, Červený Kostelec (Fr. Drahoňovský a J. Pinkava; 2009) má tedy další město regionu – Jaroměř – podobnou záslužnou publikaci, která bude na dlouhá léta nedocenitelným zdrojem informací o lidech, kteří z různých hledisek významně prospěli svému městu. Unikátní publikace vyšla nákladem 1000 výtisků a je k zakoupení v knihkupectví Mileny Hašové na podsíni v Jaroměři a v Traxlerově knihkupectví v Josefově a v dalších knihkupectvích ČR a regionu. Stojí na svou obrazovou vypravenost (kresby, fotografie) 265,– Kč. Autor s manželkou Zdenou, která první verzi upravila, se vzdal honoráře ve výši 40 tisíc korun.

Věříme, že tato záslužná kniha nebude chybět v knihovnách jaroměřských i josefovských rodáků a patriotů, a samozřejmě bude využívána ve všech vzdělávacích a kulturních institucích města i regionu. (Aleš Fetters, Jindřich Polák)

30.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení