VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Vít fotografuje srdcem. Nyní vystavuje 
v Městské knihovně

Nové Město nad Metují - Až do 5. září je v Městské knihovně v Novém Městě nad Metují k vidění výstava fotografií Jiřího Víta, člena spolku Poznávání Nové Město nad Metují.

27.8.2015
SDÍLEJ:

Z výstavy fotografií Jiřího Víta.Foto: Archiv knihovny Nové Město nad Metují

Autor se věnuje převážně fotografiím krajiny a makrofotografii v přírodě. Fotografuje nejen rád a často, ale především srdcem. Jiří Vít se narodil 3. 3. 1946 a bydlí v Černčicích u Nového Města nad Metují. Zájem o zachycování krás života a přírody prostřednictvím fotoaparátu jej provází celý život

„Můj zájem o fotografování probíhá již od školních let. Fotoaparátů proběhlo mýma rukama hodně: Pionýr, Flexaret, Vega, Kijev, Fuji, Panasonic a v poslední době Nikon D800," říká Jiří Vít.

Stále se zúčastňuje výstav a soutěží a je členem hned dvou fotoklubů – v Novém Městě nad Metují a v Novém Hrádku. Výstava začala 30. července a na vernisáži zahrála rodina Lichých. Při vernisáži výstavy vystoupil Dr. Ivo Janza, dlouholetý pracovník katedry výtvarné kultury Univerzity Hradec Králové a Umělecko-průmyslové školy hudebních nástrojů tamtéž. Ten mimo jiné uvedl: „Na první pohled je patrné, že tvorba Jiřího Víta je výzvou k ocenění prostých věcí a k soustředěnému vidění světa prostřednictvím detailu. Zároveň jsou tu velkoformátové fotografie – prostor viděný zblízka, prostor bez horizontu. Mnohdy jde o skutečnost nejenom na dosah, ale téměř na dotek. Divák je tak bezděčně vtahován do fotografického celku, účastní se fotografického děje a vstupuje do něho svými představami a interpretacemi.

Ale nejsou zde jen fotografie – je tu zároveň osobnost fotografa. To co podniká je náročné… Jsou to skutečné výpravy do koutů přírody vyžadující vytrvalost, houževnatost a maximální trpělivost…

Jiří Vít však není fotografujícím lovcem. Vedle fyzického nasazení je pro něho příznačná snaha sžívat se se skutečností, být její citlivou součástí, rozumět si s ní nejenom jako bystrý pozorovatel – ale jako ten kdo má drobné přírodní děje rád.

Po výtvarné stránce využívá autor tlumenou barevnost. Je-li barevný rozsah nevelký o to větší důraz klade na světlost, rozpětí kompozice a na bohatství a rozmanitost jednotlivých struktur a skutečností… Klade důraz doslova na její skupenství – dotýkají se nás tak plochy matné, lesknoucí se, blyštivé, zrnité… Jiné působí sametově – ať jde o vodní tříšť, kameny, listí nebo mravenčí těla…

Celkově lze říci, že Vítovy fotografie vykazují cennou vlastnost – mají patinu, svou tlumenou krásu… Patina nám ukazuje, jak se na věcech usazuje čas. Je patrné, že tyto práce delší dobu zrály a získaly tím na věrohodnosti a přesvědčivosti.

Příroda je nejenom místem zrakových dojmů… Je plná dění, příběhů, prostě života… Proto jsou některé fotografie doplněny slovem." Autorkou drobné poezie, která výstavu doprovází, je Denisa Jirásková.     

(bed, lh)

Autor: Redakce

27.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení