VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kino Vesmír baví diváky už více než století

Náchod - Náchodské kino Vesmír v Hurdálkově ulici se může pyšnit kulatým jubileem. Před nedávnem oslavilo neuvěřitelných sto let, kdy promítá stále na stejném místě.

9.1.2014
SDÍLEJ:

IlustračníFoto: DENÍK/ Hynek Šnajdar

Jeho provoz začal v listopadu 1913 a jednalo se o první stálé kino LIDO BIO. Bylo to v Lidovém domě národních socialistů a na stejném místě promítá dodneška. Před jeho vznikem do města občas zajížděly kočovné biografy.

„Prvním kinooperátorem se stal pan Kuchař, který se vyučil v soukromých kinech Kerbera a Beara. Promítání bylo zahájeno začátkem listopadu uvedením filmu Rozloučení," uvedla Lydia Baštecká, bývalá ředitelka Státního okresního archivu v Náchodě. Dodala, že film neměl valnou uměleckou úroveň a byl zřejmě po právu zkritizován. Přesto zájem o film zvítězil a do „Liďáku" se chodilo čím dál víc. Jeho monopol však netrval dlouho.

Městský biograf se stal konkurencí

Už v době prvního promítání v Lidovém domě se prováděla v právě dokončovaném městském divadle montáž promítacího zařízení a po půlletém promítání získalo LIDO-BIO konkurenci. Dne 30. května 1914 zahájil provoz pestrým programem Městský biograf. „Toto kino, na nějž měl dohled městský úřad a jehož program nebyl tedy určován komerčními zájmy, nabízelo kvalitnější filmy. Mezi jednotlivými snímky zde koncertovalo Náchodské kvarteto a v době první světové války dokonce doprovázel promítání filmů malý komorní orchestr, který řídil hudební skladatel Karel Moor. Jehož operety se v té době těšily značné oblibě," popsala Baštecká.

Městský biograf skončil spolu s érou němého filmu. Pořízení zvukové aparatury se zdálo městským radním příliš drahé, a tak bylo rozhodnuto k poslednímu dni roku 1931 provoz kina ukončit.

Kino Sokol nabídlo ozvučené filmy

Vzniklé situace bezprostředně využili náchodští Sokolové, jimž se stejně jako národním socialistům jevilo kino jako vítaný zdroj příjmů. V právě dokončené novostavbě sokolovny zřídili ve velkém sále promítací kabinu a dne 28. listopadu 1931 zahájilo provoz v pořadí už třetí náchodské kino Kino Sokol. Samozřejmě už ozvučené.

Na zvukové aparatuře nešetřilo ani LIDO-BIO, doposud využívající k doprovodné hudbě klavíristu či smyčcové nástroje s jejich improvizacemi. „Výjimečně byly i jiné doprovody. Oldřich Šafář například vzpomínal, jak při promítání ruského velkofilmu Plavci na Volze doprovázel promítání pěvecký sbor ruských emigrantů," uvedla archivářka. Pro Náchod to prý byla velká událost a celé město se hrnulo do kina. Náchodem pak snad z každé rodiny zněla ruská zadumaná píseň „Volha, Volha, máti rodná…"

Takové byly střípky z historie kinematografie v Náchodě. A jak se kinu Vesmír daří nyní po sto letech promítání?

Opera, balet, koncert i divadlo

Z němého filmu se postupně vyvinul zvukový, z černobílého barevný. Časem se klasický úzký film roztáhl na širokoúhlý formát. Poté se začal inovovat zvuk. Nejprve byl monozvuk, poté optický stereozvuk, který se vylepšil na digitální. Když skončil 35 mm film, nastala takzvaná digitální éra. „Filmy nemáme „v ruce", ale jsou pomocí dat zapsané na serveru. Kino nejenom, že se proměnilo do dnešní digitální podoby, ve které hrajeme už čtyři a půl roku, ale právem můžeme být hrdí i na alternativní tvorbu. To znamená, že divákům nenabízíme pouze klasické promítání filmů, ale i různé záznamy či přímé přenosy," řekl ředitel kina Zdeněk Duba. Komfortní podívanou přináší divákům také 2D a 3D formát se speciálními brýlemi.

Divák má možnost se v přímém přenosu podívat do Metropolitní opery v New Yorku, do baletu Velkého divadla v Moskvě, do londýnských divadel, na různé koncerty nebo výstavy. A to vše ve vysokém HD rozlišení. „Myslím, že v tom se kino proměnilo hodně a nabídka opravdu stojí za to. Ke všemu je až neuvěřitelné, že kino je sto let stále na stejném místě. Pokud se nemýlím, stejně je na tom už jen pražská Lucerna," dodal Duba.

Stále větší komfort pro diváky

Sál kina Vesmír se za dobu své existence musel několikrát upravovat a renovovat. Poslední velká rekonstrukce skončila v květnu roku 1989. Od té doby se investovalo do zvukové a digitální technologie, v roce 2012 se diváci dočkali nových pohodlných sedadel a vloni se dodělávaly veškeré podlahové krytiny. To vše za plného provozu. „Stále je ale co zlepšovat a modernizovat. Co se týká digitální technologie, tam se musí investovat neustále. Je to takový tunel bez konce. Jsou ale i další možnosti, co i nadále udělat pro diváky. Například rozšíření nástupních prostor či nové sociální zařízení. A nejen to," zdůraznil ředitel s tím, že hlavní slovo má v tomto směru město, které je zřizovatelem kina.

Velkým lákadlem pro diváky jsou také náchodské premiéry českých filmů či pohádek za účasti delegací tvůrců. Někteří zde byli dokonce už několikrát a baví je i zajímavé besedy po promítání. Za posledních dvacet let navštívily kino stovky hostů a osobností, a to ze všech filmových profesí.

Málokdo si možná uvědomuje, že kino hraje doslova 365 dní v roce. Na Štědrý den i na Silvestra. I přes to, že v dnešní době existuje nespočet televizních programů a i televizory nabízejí stále vyšší kvalitu, atmosféru kvalitně ozvučeného sálu a požitek z velkého plátna, které mnohdy vtáhne do děje, nikdy nenahradí. 

Autor: Regina Hellová

9.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení