VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta Škopková vystavuje se svým otcem

Jaroměř - V prosotrách Městského muzea budou v sobotu v 16 hodin zahájeny vernisáží výstavy sochařky a keramičky Markéty škopkové a jejího otce. akademického malíře Jiřího Škopka.

23.9.2008
SDÍLEJ:

Akademický malíř Jiří Škopek z Jaroměře se svou dcerou Markétou Škopkovou na Náchodském výtvarném podzimu.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

V přízemí bude instalovaná výstava Markéta Škopková Výběr z tvorby a v prvním patře Jiří Škopek Pohlednice. O Jiřím Škopkovi jsem podrobně psal letos už ve sborníku Rodným krajem č. 36 ze začátku června 2008, v Jaroměřském zpravodaji v červenci-srpnu 2008 a v Náchodském deníku 18. července 2008 u příležitosti jeho letošních 75. narozenin, které oslavil 21. července letošního roku. Jeho tvorba malovaných a kolorovaných více než 250 pohlednic z různých krajů ČR, především z Podkrkonoší, je všeobecně známá a dostatečně medializovaná, takže se o ní už nebudeme zmiňovat.
Po letech otec a dcera prezentují svou uměleckou tvorbu z posledního období opět společně v roce svých životních jubileí.

Markéta Škopková se narodila před 40 lety dne 9. června 1968 ve Dvoře Králové nad Labem. Dětství a mládí prožila v Jaroměři, kde trvale bydlí a pracuje v ateliéru u svých rodičů – výtvarníků. Je rozvedená a má dvě děti. V Jaroměři mimo jiné navštěvovala Lidovou školu umění, kde ji do základů výtvarného umění zasvěcoval její otec Jiří Škopek. Dále studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole keramické v Bechyni (1982-1986, maturita) a úspěšně absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor keramika – porcelán v ateliéru profesora Václava Šeráka, 1988-1994, vysokoškolská kvalifikace Magister Artis. Bohužel ji postihla tragická událost, při níž byla popálena na většině těla a tuto citlivou introvertně založenou osobnost poznamenala na celý život. Díky Bohu, lékařům, silné své vůli a pomoci rodičů se vrátila do tvořivého života.

Markéta Škopková se nadále zabývá volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, zahradní keramiku, žardiniéry, fontány, svítilny. Věnuje se tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Pro Café U Černého Beránka v Praze vytvořila keramické domovní znamení. Je autorkou malovaného betlému pro zámek v Novém Městě nad Metují a malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí (1993) a IV. Mezinárodního keramického sympozia v Lučenci (1995). Samostatně vystavovala například v Českém Krumlově, Svitavách, České Skalici, Trutnově a nyní v září až říjnu 2008 v Jaroměři opět společně s otcem.

Na letošní jaroměřské výstavě představuje Markéta Škopková průřez svou tvorbou z posledních pěti let po úrazu i některé artefakty z doby předchozí. Převažuje volná keramická tvorba: postavy poutníků, hlavně žen, dominantní je Bůh, hadi, harpyje, tedy ptáci s lidskou hlavou inspirované mytologií, kočka, zahradní svítilny v podobě věží. Prezentovány jsou ukázky medailérské tvorby, fotografie obrazů z Křížové cesty namalované pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Broumově. Ilustrace k báchorkám z Kladského pomezí vydané jako pexeso. Výstavu doplňují zádumčivé pastely a kolorované perokresby zobrazující lesní krajiny a hřbitovy. V tvorbě se tedy promítají též osobní tragické zážitky prožitého velké osobního utrpení.

(Jiří Uhlíř)

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení