VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta Škopková vystavuje se svým otcem

Jaroměř - V prosotrách Městského muzea budou v sobotu v 16 hodin zahájeny vernisáží výstavy sochařky a keramičky Markéty škopkové a jejího otce. akademického malíře Jiřího Škopka.

23.9.2008
SDÍLEJ:

Akademický malíř Jiří Škopek z Jaroměře se svou dcerou Markétou Škopkovou na Náchodském výtvarném podzimu.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

V přízemí bude instalovaná výstava Markéta Škopková Výběr z tvorby a v prvním patře Jiří Škopek Pohlednice. O Jiřím Škopkovi jsem podrobně psal letos už ve sborníku Rodným krajem č. 36 ze začátku června 2008, v Jaroměřském zpravodaji v červenci-srpnu 2008 a v Náchodském deníku 18. července 2008 u příležitosti jeho letošních 75. narozenin, které oslavil 21. července letošního roku. Jeho tvorba malovaných a kolorovaných více než 250 pohlednic z různých krajů ČR, především z Podkrkonoší, je všeobecně známá a dostatečně medializovaná, takže se o ní už nebudeme zmiňovat.
Po letech otec a dcera prezentují svou uměleckou tvorbu z posledního období opět společně v roce svých životních jubileí.

Markéta Škopková se narodila před 40 lety dne 9. června 1968 ve Dvoře Králové nad Labem. Dětství a mládí prožila v Jaroměři, kde trvale bydlí a pracuje v ateliéru u svých rodičů – výtvarníků. Je rozvedená a má dvě děti. V Jaroměři mimo jiné navštěvovala Lidovou školu umění, kde ji do základů výtvarného umění zasvěcoval její otec Jiří Škopek. Dále studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole keramické v Bechyni (1982-1986, maturita) a úspěšně absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor keramika – porcelán v ateliéru profesora Václava Šeráka, 1988-1994, vysokoškolská kvalifikace Magister Artis. Bohužel ji postihla tragická událost, při níž byla popálena na většině těla a tuto citlivou introvertně založenou osobnost poznamenala na celý život. Díky Bohu, lékařům, silné své vůli a pomoci rodičů se vrátila do tvořivého života.

Markéta Škopková se nadále zabývá volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, zahradní keramiku, žardiniéry, fontány, svítilny. Věnuje se tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Pro Café U Černého Beránka v Praze vytvořila keramické domovní znamení. Je autorkou malovaného betlému pro zámek v Novém Městě nad Metují a malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí (1993) a IV. Mezinárodního keramického sympozia v Lučenci (1995). Samostatně vystavovala například v Českém Krumlově, Svitavách, České Skalici, Trutnově a nyní v září až říjnu 2008 v Jaroměři opět společně s otcem.

Na letošní jaroměřské výstavě představuje Markéta Škopková průřez svou tvorbou z posledních pěti let po úrazu i některé artefakty z doby předchozí. Převažuje volná keramická tvorba: postavy poutníků, hlavně žen, dominantní je Bůh, hadi, harpyje, tedy ptáci s lidskou hlavou inspirované mytologií, kočka, zahradní svítilny v podobě věží. Prezentovány jsou ukázky medailérské tvorby, fotografie obrazů z Křížové cesty namalované pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Broumově. Ilustrace k báchorkám z Kladského pomezí vydané jako pexeso. Výstavu doplňují zádumčivé pastely a kolorované perokresby zobrazující lesní krajiny a hřbitovy. V tvorbě se tedy promítají též osobní tragické zážitky prožitého velké osobního utrpení.

(Jiří Uhlíř)

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šaty z výstavy si přivlastnili tři místní mladíci ve věku 25, 17 a 15 let. Když se z médií dozvěděli, že to není obyčejné oblečení, ale drahé artefakty s uměleckou krajkou, raději je vložili do igelitové tašky a vrátili.
5

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Ilustrační foto.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Šest gólových zápisů provodovského Hlavy

Náchodsko - Stoprocentní úspěšnost zaznamenali ve víkendových zápasech fotbalové I. B třídy regionální zástupci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení