VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezinárodní festival pěveckých sborů letos složí poklonu skladateli Miroslavu Raichlovi

Pardubice - Dětské pěvecké sbory z celé republiky i ze zahraničí předvedou své umění v Pardubicích již po dvaadvacáté, a to od 6. do 8. listopadu.

6.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miloslav Dostálek

Mezinárodní festival dětských a mládežnických pěveckých sborů přivítá ve dnech 6. až 8. listopadu již svůj dvaadvacátý ročník.

Tato akce opět do Pardubic přiláká podle slov organizátorů řadu vynikajících pěveckých sborů. Přehlídkový festival, jehož bohatý program není dramaturgicky ani žánrově vymezen, je výběrový. Sbory jsou pouze zvány, což zajišťuje vysokou uměleckou úroveň.

„Dvaceti minulých ročníků, konaných pod vedením zakladatele Vlastimila Nováka, se zúčastnilo dvaapadesát sborů ze zahraničí a kolem sto čtyřiceti sborů z České republiky,“ uvedla za pořadatele ředitelka Kulturního centra Pardubice Romana Vojířová.

Duchovního otce mezinárodního festivalu Vlastimila Nováka, dlouholetého uměleckého vedoucího Pardubického dětského sboru a Vysokoškolského uměleckého souboru, vystřídal v záštitě na loňském ročníku sbormistr Zdeněk Kudrnka. Ten jako dirigent působí v Pardubicích, Praze a Chrudimi. „Společně s ním jsme trochu přehodnotili základní myšlenku přehlídkového festivalu a jednu část jsme věnovali soutěži. V minulém ročníku byla soutěž zaměřena na tvorbu a památku skladatele Zdeňka Lukáše. V letošním ročníku jsme se soustředili na tvorbu skladatele a pedagoga Miroslava Raichla,“ upozornila Romana Vojířová.

Miroslav Raichl je významně spojen s Pardubicemi. Od roku 1980 vyučoval hudebněteoretické předměty na Konzervatoři Pardubice, kde založil vokálně–instrumentální komorní soubor Konzervička, později ReBelcanto. „Letošním ročníkem sbory vzdají hold tomuto skladateli a vzájemně se utkají o cenu Miroslava Raichla. Jelikož si myslíme, že Raichlova tvorba je pro dětské sbory významná, chtěli bychom z této soutěže do budoucna udělat tradici,“ prozradila Vojířová.

Pátek, první den festivalu, patří Zahajovacímu koncertu. Od osmnácti hodin v Sukově síni Domu hudby vystoupí kromě Pardubického dětského sboru Iuventus Cantans i sbory Carmina z Rychnova nad Kněžnou a Žďáráček ze Žďáru nad Sázavou. „II. Festivalový koncert bude ve znamení soutěže o cenu Miroslava Raichla. Koná se v sobotu od 9 hodin v Kulturním domě Hronovická. Přihlášené sbory se představí porotě s jednou povinnou skladbou Raichla dle vlastního výběru a jednou skladbou českého autora z jiného slohového obbobí, než je Raichlova skladba,“ popsala soutěžní ráno Vojířová.

Celkem se do klání přihlásilo šest sborů. Tachovský dětský sbor, Iuventus gaude!, Trallala, Červánek, pardubičtí Zpěváčci a Puellae cantates z Litoměřic.
V sobotu od 11 hodin je v Kulturním centru Hronovická na programu III. Festivalový koncert. „Své umění předvedou přípravné oddělení Pardubického dětského sboru Zvoneček, Čtyřlístek a opět Carmina z Rychnova nad Kněžnou,“ sdělila Vojířová.

Po skončení koncertu bude následovat slavnostní vyhlášení a ocenění vítěze o cenu Miroslava Raichla. Odpoledne se děti ze všech sborů společně setkají a budou se moci vzájemně poznat a poměřit si síly v nehudebních soutěžích.

Sobotní den zakončí IV. Festivalový koncert opět v Kulturním domě Hronovická od 18 hodin. „Předvedou se sbory Trallala, Puellae cantates, Červánek, Českokrumlovský sbor Medvíďata, Iuventus gaude! z Jablonce nad Nisou a Tachovský dětský sbor,“ vyjmenovala Vojířová.

V neděli se diváci budou moci zaposlouchat do chrámové hudby všech epoch. „Festivalový kolotoč bude pokračovat od 10 hodin v Husově sboru v Jiráskově ulici tradičním koncertem chrámové hudby. Po krátké přestávce na oběd festival vyvrcholí Závěrečným koncertem ve 14 hodin. I tento koncert se odehraje v Husově sboru a případný výtěžek z obou akcí zde konaných bude věnován na dobročinné účely,“ doplnila Vojířová.

PAVLA SVÍTKOVÁ

6.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení