VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí znalci přírody obstáli se ctí

Černíkovice/Náchodsko – V neděli proběhlo v bažantnici v Černíkovicích okresní kolo Zlaté srnčí trofeje za rok 2010. „Letos tato soutěž slaví již 40 let svého trvání.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Jednou z disciplín soutěže Zlatá srnčí trofej byla třelba ze vzduchovky. Foto: Jitka Vaňková

Soutěže se zúčastnili kromě zástupců z Rychnovska i zástupci okresu Náchod,“ prozradila nám Jitka Vaňková Přibylová, která měla na soutěži svá želízka v ohni, a jak se později ukázalo, důvěřovala jim oprávněně. Počasí se vydařilo, sluníčko příjemně hřálo a děti se opravdu snažily, aby dokázaly, co se už všechno ve svých kroužcích naučily.

Tereza Vlasáková ovládla Zlatou srnčí trofej

Soutěž byla náročná. Děti v rozdělení na kategorii „A“ 3.-5. třída a kategorii „B“ 6.-9. třída absolvovaly nejprve písemný test, který měl 50 otázek z oblasti myslivosti, zoologie a botaniky.

Následovala střelecká zručnost, kterou si při střelbě ze vzduchovky ověřili jak děvčata tak i chlapci z obou kategorií.

„Vyvrcholením celé soutěže byla poznávací stezka dlouhá cca l km vedoucí lesem v okolí bažantnice, na které měly děti zadáno 100 úkolů, které musely splnit. Úkoly se sestávaly z poznávání bylin, dřevin, preparátů různých druhů zvěře, pomůcek využívaných v myslivosti, stop atd.,“ vyjmenovávala Jitka Vaňková.
Po ukončení soutěže byl pro účastníky připraven vynikající guláš, který přišel všem po takovém výkonu opravdu k chuti. Mezitím, co se dopočítávaly výsledky soutěže, prošel Martin Fojt, který byl jedním z hlavních organizátorů této soutěže, s dětmi poznávací stezku znovu a provedl výklad u jednotlivých stanovišť s úkoly, aby si děti samy mohly ověřit, jestli úkol splnily dobře.

Odpoledne následovalo slavnostní vyhodnocení soutěže a vyhlášení vítězů. V kategorii „ B“ se na prvním místě umístil Tomáš Pišl, v kategorii „A“ za okres Rychnov n. Kněžnou Tereza Kozáková a na prvním místě za okres Náchod Tereza Vlasáková, která zároveň dosáhla nejvyšší počet bodů z celé zúčastěné kategorie „A“ obou okresů.

„Umístění dalších dětí z okresu Náchod bylo velice pěkné, děti opravdu mile překvapily svými znalostmi a dobře tak reprezentovaly náš okres,“ pochvalovala si jejich vedoucí.

„OMS Náchod předá vítězi putovní pohár Zlaté srnčí trofeje a doufáme, že se v okrese Náchod najdou další příznivci této soutěže a půjdou do toho s námi. Kroužek mladých myslivců a ochránců přírody zaregistrovaný pod ČMMJ pracuje zatím v okrese Náchod jen jeden a to při MS Kosná Hora a ZŠ Dolní Radechová,“ prozradila nám včera Jitka Přibylová Vaňková.

Vítězové okresního kola ZST jsou nominováni do národního kola Zlaté srnčí trofeje, které proběhne v měsíci červenci a srpnu na Křivoklátě.
„Budeme dětem držet palce, aby se umístily co nejlépe a provedly dobrou reprezentaci našim okresům a našemu kraji,“ dodala s úsměvem.

Autor: Jiří Špreňar

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení