VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Novém zavede návštěvníky do světa betlémů

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ - Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi i čas navštívit v předvánočním čase již IX. Muzejní noc v Městském muzeum v Novém Městě. Tato tradiční akce, kdy spolu lidé sdílejí sváteční náladu a obdarovávají se vzájemnou přítomností se koná v pátek 3. prosince.

3.12.2010
SDÍLEJ:

Betlémy v Novém Městě nad Metují.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Muzeum je otevřeno do pozdních nočních hodin a svým návštěvníkům nabízí bohatý a pestrý výstavní a doprovodný program. V minulých letech se návštěvníci v překrásně vyzdobeném muzeu seznámili s tradičními zvyky vánoc, pletením vánoček a pečením cukroví.

Nové Město nad Metují leží v kraji betlémářů. Dokonce samo bývá od dob historika Jana Juránka nazýváno Českým betlémem. Historické město, jakoby stékající k řece Metuji ze skalnatého ostrohu s dominantou zámku a kostela s měšťanskými domy, si přímo říkalo o tento krásný název. Zvláště když město pokryje čerstvá sněhová peřina, připomíná jeho panorama staročeské jesličky.

Není divu, že Český betlém inspiroval výtvarníky; vznikly tři novodobé novoměstské betlémy.

Jako první, v roce 1968, vystřihovací „Český betlém – Nové Město nad Metují“ akademického malíře Jiřího Škopka. Modely pro figurky – daráky mu byli tehdejší obyvatelé města a kulisou Svaté noci stylizované novoměstské panorama se zasněženým zámkem a dřevěnými chaloupkami.

Před Vánocemi r. 1996 se na podloubí novoměstského náměstí poprvé objevila skupina postav v nadživotní velikosti s jeslemi a chlévem. Jiří Škopek ji vytvořil jako obdobu vystřihovacího betlému. Figury jsou vyřezány ze silné překližky a malovány akrylovými barvami. Najdete tu i postavy nové, některé vymyšlené, ale i konkrétní osoby z města. V letošním roce mohou návštěvníci nově zrekonstruovaného Husova náměstí tento velký betlém shlédnout po jeho středeční instalaci už nyní stát zde bude až do Tří králů 2011.

Vyřezávaný unikát

V Městském muzeu je celoročně přístupný Měšťanský betlém, který začal vznikat roku 2001 pod rukama známé řezbářky Jarmily Haldové ze Sedloňova v Orlických horách. Jedná se o výtvarný počin svým nápadem a provedením zcela ojedinělý. Nejdříve vznikla základní část betlému – Svatá rodina a několik renesančních domů na zdejším náměstí, součástí je i zámek se sochou Bedřicha Smetany v popředí. Dále navazují jednotlivé strany náměstí, budova Spolkového domu se slunečními hodinami, kostel Nejsvětější trojice a další domy v jeho sousedství. Před vyřezanými domy je betlémský chlév s jesličkami a s ležícím Ježíškem, postava Josefa a Marie, tři králové, nechybí ani oslík a volek.

Betlém se začal rychle rozrůstat. Řada lidí využila možnost objednat si vyřezání figurky představující někoho z rodiny a darovat ji do betléma; dnes je figurek již více než devadesát.

A tak společně s autorkou Jarmilou Haldovovou zavzpomínejme na vznik některých z nich: „První objednané figurky byly od nestora novoměstského skautingu, který si přál loutkáře a skautíka. Potom jsem k výročí nedožitých kulatých narozenin vyráběla fotografa se starým fotoaparátem. Často se stává, že nezůstane u jedné figury, ale přidá se i celá rodina.

Také já mám v betlémě svoje želízko v ohni. Muzeum projevilo přání mít postavičku z historie města. Byl určen mecenáš města a třikrát zvolený starosta, který byl tiskařem a z chudého chlapce se vypracoval až na ředitele závodů. Vznikla postava důstojného pána, ředitele tiskáren, ke kterému jsem přidala učedníka, jak ručně sází písmena a stojí na bedýnce. A to je to moje želízko – já jsem přišla z Prahy a můj pradědeček pocházel z chudé rodiny s mnoha dětmi a jako malý šel do učení na tiskařského učně. Byl tak malinký, že musel mít bedýnku pod nohama, aby všude dosáhnul. A jelikož byl velice schopný a progresivní, dobře se vyučil a vystudoval, stal se ředitelem významné tiskárny v Praze. Takže často při práci na figurce zapojuji, co je mně blízké. Vznikla tak i figurka zemědělce z Krčína, kterou objednala jeho vnučka podle fotografie, na které drží v náručí děda malé děvče. Shodou okolností mám i já podobný snímek, kde mě drží můj dědeček a na hlavě máme stejné čepičky.“

Až do 1. února je muzeum plné betlémů

Od 18. listopadu probíhá v Městském muzeu v Novém Městě nad Metují výstava betlémů. Exponáty muzeu zapůjčilo Třebechovické muzeum betlémů. Návštěvníci mohou moci obdivovat tradiční historické i současné betlémy, malé i rozměrné, ale také netradiční, vyrobené z keramiky, kamínků, hutního skla, cínu, pšeničné slámy, orobince, samorostu nebo z moduritu.

Výstava je umístěna ve všech prostorách a expozicích muzea a potrvá do 1. února 2011. Otevřeno je úterý až neděle od 10 do 12:30 a do 13:00 do 16:00 hodin. Bližší informace na tel: 491 472 119, 731 627 741. (Monika Mrázková)

3.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení