VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Základní škole chovají handicapované ptáky ve voliérách

Náchod - Pokud byste navštívili pozemek ZŠ Komenského Náchod naši malou zoo, mohli byste pozorovat cca 20 druhů obratlovců a bezobratlých živočichů.

20.5.2009
SDÍLEJ:

Z PROGRAMU PODPORA životního prostředí města Náchoda získala ZŠ Komenského peníze na vybudování prostorné voliéry, ve které je v současné době kalous ušatý, který čeká na vypuštění. Foto: Zdeněk Borna

To je na školu slušná sbírka, problém je ovšem v tom, že jde vesměs o zvířata exotická, která paradoxně jsou mnohem snadněji dostupná a jejichž chov je – také paradoxně – povětšinou mnohem jednodušší než těch středoevropských.

I tato skutečnost přispívá k tomu, co nedávno říkal jeden můj kamarád: „Užovku červenou zná každý, obojkovou většina vůbec neviděla a o dalších druzích našich užovek nemají lidé ani tušení.“ Zejména poslední tvrzení mohu podpořit. Když jsem nedávno jinému známému říkal, že užovku je možné zaměnit se zmijí (myslel jsem tím užovku hladkou), málem se urazil a řekl mi, že měsíčky za hlavou ještě vidí…

Proto se snažíme hledat cesty, jak mezi stávající druhy umístit i domácí. Připravované akvárium s některými druhy našich ryb je reálné, úskalím je jen potřebná relativně nízká teplota a s tím související finanční náročnost technických opatření.

U ptáků možnosti chovu narážejí mimo jiné na nutnost povolení. A protože naše druhy ptáků děcka neznají vůbec, rozhodli jsme se přispět svoji troškou do mlýna k zlepšení situace alespoň u našich žáků.

Kroužkování je již pravidelnou akcí. Kromě funkce poznávací přispívá kroužkování i k prohloubení vztahu k přírodě – děti i dospělí znovu žasnou, jak krásní ptáci jsou v naší přírodě.

Druhou součástí projektu „Naši ptáci“ je chov poraněných či handicapovaných ptáků v našich voliérách. Z programu Podpora životního prostředí města Náchoda jsme získali peníze na vybudování prostorné voliéry, ve kterých je v současné době kalous ušatý, který čeká na vypuštění.

Ve starší voliéře je trvale handicapované káně, kterému se stal osudným sloup elektrického vedení a už nikdy nebude pořádně létat. Máme ještě třetí, malou voliéru, pro případné přechodné umístění poraněného jedince či pro odchov mláďat poštolky. Každý z těchto ptáků má svůj příběh, seznámení s ním přispívá i k seznámení s problematikou ochrany přírody.Umístěné ptáky budeme obměňovat, aby se naši žáci zblízka seznámili s co možná největším počtem druhů. Partnerem a garantem projektu je Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř, vhodné jedince nám vozí a nad jejich správným chovem bdí vedoucí záchranné stanice této organizace David Číp.
Děkujeme tímto ČSOP JARO Jaroměř za spolupráci a MěÚ Náchod za poskytnutí potřebných financí.

Václav Nýč, ZŠ Komenského Náchod

20.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení