VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodská univerzita volného času má za sebou první rok

Náchod -V letošním roce 2011 je to právě jeden rok,co se v městské knihovně začala připravovat Náchodská univerzita volného času. Ti, kdo ji chystali, tenkrát doufali, že se pro ni podaří sehnat aspoň dvacet posluchačů. A volali si pokaždé, když přibyla nějaká přihláška.

16.6.2011
SDÍLEJ:

Na Náchodské univerzitě volného času přednášela i socioložka Jiřina Šiklová.Foto: Archiv městské knihovny

Teď má univerzita první rok za sebou. Přinesl patnáct zajímavých přednášek a setkání s osobnostmi z různých oborů. A zájem lidí? Ten nakonec překonal všechna očekávání. „Studentů“ se totiž sešlo na sto třicet.
Všichni si z knihovny na závěr odnesli kromě nových poznatků a informací i osvědčení o absolvování.

„Nikdy není pozdě dozvědět se něco nového, trávit čas poznáváním a setkáváním se zajímavými lidmi. Chceme, aby knihovna byla takovým místem, kde v příjemném prostředí získáte nové informace, rozšíříte si obzory a strávíte čas s neobyčejnými lidmi. Proto jsme vloni v září otevřeli Náchodskou univerzitu volného času,“ uvedla ředitelka knihovny Ivana Votavová.

Jak dále řekla, ukázalo se, že lidí toužících po aktivním trávení volného času a ochotných vstát od televize je opravdu dost. A že něco takového v Náchodě chybělo. „Ono je to úplně jiné, když se po vyslechnutí přednášky můžete bez rozpaků zeptat na to, co vám není jasné, co vás dál zajímá. A bude vám doopravdy odpovězeno na položenou otázku,“ dodala Ivana Votavová.

Posluchači se dvakrát do měsíce scházejí v čítárně knihovny. V premiérovém roce univerzity se sem podařilo nalákat řadu místních, ale i mediálně známých lektorů. Přednášet přijela například socioložka Jiřina Šiklová, ekonom Tomáš Sedláček, politolog Petr Just, balneoložka Dobroslava Jandová, architekt Petr Vorlík, historik Vladimír Wolf nebo šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Z místních se před publikum postavil emeritní farář Miloslav Vašina, Blanka Nešetřilová z muzea, nebo středoškolští kantoři Aleš Fetters, Věra Vlčková a Jan Ježek. První ročník pak ukončilo vyprávění historika Františka Musila o historii Kladska.

„Na konci prvního semestru jsme požádali posluchače o vyplnění krátkého dotazníku, abychom zjistili, jak jsme se trefili s výběrem témat a přednášejících. Ukázalo se, že se přednášky líbily, lektoři zaujali a každý si našel, co ho zajímalo,“ řekla dále Ivana Votavová.
Že jsou posluchači spokojeni, dokazuje i to, že se téměř všichni rozhodli ve studiu pokračovat a už se přihlásili na další semestr. Na programu se v knihovně právě pracuje.

„Skoro každý, na koho jsme se se žádostí o přednášku obrátili, zatím pozvání do Náchoda ochotně přijal. Na příští semestr můžeme v tuto chvíli slíbit botanika Václava Větvičku, historika umění Pavla Škrance, trénovat paměť nás naučí Alena Naimanová. S dalšími osobnostmi zatím domlouváme volný termín,“ dodala ředitelka knihovny. Přesný program dostanou posluchači na konci prázdnin.

Univerzita našla i dalšího sponzora. Vedle náchodského pivovaru, který každému z přednášejících daroval exkluzivní kolekci piv, podpořil knihovnu deseti tisíci i náchodský rodák Jan Šťovíček, jehož pražská advokátní kancelář teď zastupuje město Náchod v kauze pivovar. Peníze knihovně předal při poslední přednášce.

Inspiraci a rady při zakládání univerzity našla knihovna v Polici nad Metují. Tam stejný projekt s úspěchem funguje již desátým rokem. (ač)

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení