VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodský zámek ovládnou Kuronské slavnosti

Náchod /FOTOGALERIE/ – Jižv sobotu 11. záříse na náchodském zámku uskuteční čtvrtý ročník Kuronských slavností. Opět po roce se sejdou umělci různých žánrů, aby návštěvníky především dobře pobavili.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Kuronské slavnosti.Foto: Vlastislav Balcar

„Pracovní skupina se snažila připravit rozmanitý program, který má za cíl uspokojit široké publikum,“ uvedla Nina Adlof, tisková mluvčí náchodské radnice. Řemeslníci předvedou svou zdatnost, dobře bude postaráno také o zábavu a poučení dětských účastníků.

V předvečer slavností, v pátek 10. září, se uskuteční koncert v náchodském děkanském chrámu sv. Vavřince věnovaný vzpomínce na náchodské hudebníky, jež zde v minulosti působili a založili tak místní bohatou hudební tradici. Na jejich počest zazní Te Deum Laudamus (Tebe Bože chválíme) od Jana Křtitele Vaňhala, které ještě s dalšími skladbami představí náchodský Komorní orchestr Slávy Vorlové s trutnovským sborem Collegium musicum.
V sobotním celodenním programu se vystřídají umělci od těch nejmladších až po dospělé, a to amatéři i profesionálové. Odpoledne na náchodský zámek přijede vévoda Kuronský se svým doprovodem, aby slavnosti patřičně oficiálně zahájil a zároveň přijal ovace právě od náchodských hudebníků.
„I letos je vstup na slavnosti zdarma, pro návštěvníky bude zajištěna doprava z města na zámek,“ informovala mluvčí Nina Adlof.

Kuronské slavnosti.

Kuronské slavnosti.

Letošní, a to již čtvrtý ročník konání stále více oblíbených slavností, získává důležitý historický podtext, kterým je uzavření vzájemné partnerské smlouvy mezi městem Náchod a lotyšským městem Bauska.

Náchodské Kuronské slavnosti se staly příležitostí k navázání prvních kontaktů, již v roce 2008 přijela do Náchoda malá delegace pracovníků zámku Rundale, nádherného barokního letního sídla vybudovaného Ernstem J. Bironem. V roce 2009 přijala pozvání k účasti na slavnostech velvyslankyně Lotyšské republiky v Praze paní Argita Daudze, a byla to právě ona, kdo navrhl Bausku jako vhodného partnera pro město Náchod.

„Po ročním jednání s představiteli tohoto města a za spolupráce našeho velvyslanectví v Rize se nakonec uskutečnila první oficiální cesta představitelů Náchoda do lotyšské Bausky. Na starobylém hradě, ve velké síni renesančního paláce, renovovaného ve spolupráci s českými restaurátory, byla podepsána 23. července 2010 vzájemná partnerská dohoda. Její text, schválený náchodským i bauským zastupitelstvem, podepsali starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka a předseda městské rady Bausky Valdis Veips za přítomnosti českého velvyslance v Lotyšsku Tomáše Pštrosse,“ uvádí historička Věra Vlčková s tím, že vzájemná dohoda umožňuje všestranný rozvoj spolupráce mezi oběma spřátelenými městy, zvláště zahrnující oblasti kulturní, sportovní a společenské. Především dává prostor výměnným aktivitám mládeže.

Letošních Kuronských slavností se zúčastní také delegace z města Bausky, aby se seznámila s městem Náchodem i s jeho obyvateli, a aby projednala první kroky k realizaci uzavřené partnerské dohody.

Kuronské slavnosti budou oficiálně zahájeny zítra v době od 14:30 do 15:30 hodin, kdy se uskuteční slavnostní příjezd a přivítání družiny vévody Kuronského, na který v 15:30 hodin naváže Koncert pro vévodu v podání smyčcového orchestru ZUŠ Náchod.

V zámecké aleji se bude moci veřejnost zítra odpoledne projet v kočáře či přímo v sedle poníka, připraveny budou i vojenské ležení a různé hry pro děti v podání skupiny Manové Přemysla Otakara.

Autor: Věra Sýkorová

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení