VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradecký námořník staví v Egyptě pirátskou loď

Hradec Králové/ Suez – /FOTOGALERIE/ ámořní kapitán Josef Dvorský z Hradce Králové staví s kolegou Danem Roseckým a dalšími nadšenci v egyptském Suezu repliku brigy z 18. století La Grace. Plavidlo čtenářům přiblížil Josef Dvorský.

7.5.2010 1
SDÍLEJ:

Námořní kapitán Josef Dvorský z Hradce Králové staví s kolegou Danem Roseckým a dalšími lidmi v egyptském Suezu repliku brigy z 18. století La Grace.Foto: Archiv Viktora Neumana

Co vás ke stavbě plavidla vedlo?
Odmalička jsem stavěl lodičky z čehokoliv, co se udrželo na hladině, a když jsem se stal profesionálním námořníkem, tak bláznivý nápad nemohl na sebe nechat dlouho čekat. Velkým mezníkem se stala účast na závodě historických lodí Tall Ship Race, kdy jsem dýchal tu úžasnou atmosféru všech těch staletých krásek pod plnými plachtami a v duchu litoval, že naše země nemá takovou reprezentativní loď. Navíc mám v Hradci námořní školu pro kapitány, takže se mi školní loď hodí.

Splnění svého snu se věnujete už delší dobu. Kdy bude loď dokončena?
Stavět se oficiálně začalo v lednu 2009, ale tomu předcházely tři roky práce nad plány, shánění informací a léta snění. Doufám, že stavba bude ukončena zhruba za měsíc, na lodi se stále pilně pracuje.

Proč ji stavíte až v Egyptě?
Je to chudá země, kde má americký dolar ještě nějakou hodnotu, a můžeme si dovolit najmout dělníky, které bychom jinde nezaplatili. Vede tudy důležitá obchodní tepna, Suezský kanál, takže se tu dá vše koupit, přivézt, odvézt. Lodě se tady navíc ještě stavějí tradičním způsobem. Nemalá část lodi se ale stavěla na Moravě, ve Valašském Meziříčí.

Vzniká La Grace podle původních plánů?
Částečně. Zvenku je loď dělána tak, aby byla plně použitelná pro film a nebylo potřeba nic retušovat. V tom je La Grace krásná. Uvnitř však loď musí být vybavena technikou, aby splňovala všechny předpisy a mohla bezpečně plout mezi kontinenty. To bylo na celé stavbě to nejtěžší: skloubit tyto dva pohledy.

Kde bude po dokončení plavidlo plout?
Plavba povede přes Suezský průplav do Řecka, dále na Liparské ostrovy, Sardinii a Korsiku. V létě chceme být už v severní Itálii, je to naše nejbližší moře. Pokud bude všechno podle našich představ, tak se na podzim s lodí vydáme do Karibského moře. Tam La Grace patří a poznat tyto ostrovy z pirátské lodi bude splněným snem.

Bude La Grace přístupná i neodborníkům, kteří budou chtít strávit na moři dovolenou?
Loď je rozdělena na dvě části. Jedna bude sloužit převážně mladým lidem v programech výcviku historického jachtingu. Půjde o to si hrát na námořníky a učit se starému řemeslu. Druhá část bude určena lidem toužícím po neobvyklé dovolené, kteří budou chtít šermovat, střílet z děl, hledat poklady, ale také koupat se a odpočívat.

I laici bez zkušeností?
Jasně. Naučíme je to. Tak jako to třeba učili nás při plavbě lodi Royalist kolem Anglie. Připravujeme speciální učebnici.

Na kolik taková plavba zájemce vyjde peněz?
Základní cena pro lidi, kteří nám budou pomáhat loď ovládat, je osm tisíc korun za osobu a týden. Lidé, kteří přijedou jen odpočívat, tedy v kategorii

Co o La Grace pravděpodobně nevíte

La Grace bude po dokončení největší českou plachetnicí. Je 32 metrů dlouhá, šest metrů široká, 29 metrů vysoká, váží 120 tun a stěžně ční do výšky 25 metrů. Loď tedy není žádný drobeček.

Bez zajímavosti není ani to, že jde o loď s příčným oplachtěním, které je dnes možné vidět už jen u historických lodí ze zlaté éry plachet. Celková plocha plachet dosahuje téměř 400 metrů čtverečních.

Loď budou moci při komerčních plavbách využít všichni zájemci, které láká iluze historické lodi – od oblečení přes stravu až k dennímu režimu.
Plachetnice je věrnou replikou brigy z 18. století.

Autor: Martin Černý

7.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení