VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nasajte atmosféru celosvětového setkání skautů

Náchod - Také do Náchoda dorazila jedinečná výstava fotografií z celosvětového setkání skautů a skautek, mezi skauty nazýváno jamboree, které proběhlo na přelomu července a srpna minulého roku v anglickém Essexu.

29.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ARCHÍV

Mezi 40 tisíci účastníky 21. světového jamboree byla také jako člen servistýmu vedoucí 2. dívčího oddílu z Náchoda. Junák, středisko Náchod, zve všechny na zhlédnutí této mimořádné fotografické výstavy.


Tři desítky velkoformátových barevných fotografií spolu se suvenýry, zážitky a zajímavostmi, díky kterým můžete nasát atmosféru největšího setkání mladých lidí, jsou vystaveny v Městské knihovně v Náchodě na Kamenici do pátku.


Jedním z autorů fotografií je také absolvent FAMU a fotograf českých i světových médií Milan Jaroš. „Heslem zakladatele skautingu bylo zanechat svět lepším, než byl. Dnes to nevypadá zrovna reálně, ale jamboree v Anglii pomohlo mladým lidem z různých koutů světa pochopit, že přes rozdíly v oblečení, zvycích a náboženství je spojuje právě pár základních ideálů skautingu,“ prohlásil.


Skautky a skauti si kromě pocitu pospolitosti ze setkání s více než 40 tisíci obdobně smýšlejícími mladými lidmi přivezli také kontakty na nové přátele ze všech koutů světa, spoustu dojmů a nezapomenutelných zážitků, skautských šátků a nášivek, které dostali od přátel, jež na jamboree potkali.


„Líbila se mi možnost zkusit si co nejvíc nových věcí, jako třeba jízdu na plachetnici, ochutnat cizokrajná jídla, vyrobila jsem si pěknou peněženku, u Holanďanů jsme tancovali v dřevácích, vyzkoušela jsem si mexické šaty a sombrero. Odvážím si spoustu výrobků, třeba právě holandské dřeváky, které jsem si vlastnoručně pomalovala, šátky vyměněné s Korejci, Němci a Malajci, kontakty na nové přátele z Velké Británie, USA, Japonska,“ popisuje své zážitky z 21. jamboree čtrnáctiletá Zuzana Červenková z Radotína u Prahy.


21. světové jamboree se konalo se v Hylands Parku v Chelmsforduv hrabství Essex v Anglii.


Rozkládalo se na 574 akrech zalesněné plochy, pastvin, jezer, rybníků a zahrad. Zabralo zhruba tolik plochy, jako když vedle sebe položíte šestnáctkrát londýnskou ZOO nebo téměř osm Disneylandů.


Během desetidenního pobytu na jamboree 40 tisíc strávníků snědlo přes 1,2 milionu jídel. Mezi nimi bylo 60 tun jablek, 133 334 hlávek salátu, 567 812 litrů mléka/tekutin, 33 333 bochníků chleba, 50 000 kilogramů kuřat, 6 250 kilogramů sýra, 16 000 lahví kečupu, 800 000 mrkví, 26 667 trsů banánů, 800 000 vajec.
Českou republiku reprezentovalo 285 skautek a skautů. Ti, kteří na jamboree nejeli, vyrobili pro účastníky pohledy se svými adresami. Můžou se pak těšit na zprávu od skautů z různých koutů zeměkoule od Senegalu přes Thajsko či Aljašku až po Chile.


A kdo v Měsstké knihovně v Náchodě vystavuje?


Milan Jaroš je mladý talentovaný profesionální fotograf. Vystudoval střední grafickou školu a katedru fotografie FAMU. Už v průběhu studií na sebe upozornil autorskou výstavou fotografií Cikáni, jejíž obsah vznikal v průběhu dvou let, kdy navštěvoval cikánské vesnice na Slovensku. V cyklu Motýlci, smutném pohledu na život prostitutů na pražském hlavním nádraží, poprvé výrazně využil možností barevné fotografie.


V současné době pracuje jako fotoreportér Pražského deníku, ale spolupracuje taky s časopisy a týdeníky jako je Reflex, Týden, Instinkt a jinými.
Vystavoval své fotografie na více než desítce výstav ať už autorských nebo společných s více autory, získal velmi prestižní ocenění ve fotografické soutěži Frame005, a to za třetí místo v kategorii 100% life.


Jan Bičovský je mladý skautský fotograf, student stavební fakulty ČVUT, pro nějž je fotografie koníčkem již několik let. Na světovém jamboree v Anglii byl jako fotograf českého kontingentu. Zaměřuje se na reportážní fotografie z různých skautských setkání a jiných akcí. Nejvíce si cení cyklu reportážních fotografií z výpravy českých dobrovolníků na letní olympijské hry v Athénách 2004, z nichž po návratu uspořádal malou putovní výstavu Dobrovolníci na Olympijských hrách.


Junák – svaz skautů a skautek má 46 tisíc členů a je největší organizací dětí a mladých lidí v ČR.


Čtyři tisíce dospělých pracují jako vedoucí skautských oddílů. Další dva tisíce zajišťují podpůrné činnosti. Skauting má tedy víc pracovníků, než například Česká televize (2500) nebo všechny české pobočky firmy McDonalds (3600).


Činnost dospělých ve skautingu činí za rok minimálně dva miliony hodin dobrovolnické práce.


Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu zrhuba 40 milionů dětí a mladých lidí z téměř všech zemí světa.
Skauting je zaměřen na všestranný rozvoj osobnosti mladých lidí. V kolektivu kamarádů a prostřednictvím zábavného programu lidé získávají široké spektrum důležitých dovedností – mimo jiné třeba sociální dovednosti, které škola rozvíjí spíš druhotně.


Skauting chybí pouze v šesti státech světa: v Andoře, Číně (kromě Honkongu), na Kubě, v Severní Koreji, Laosu a v Barmě. Vznikl v roce 1907 v Anglii, odkud se rychle rozšířil do pěti kontinentů.


V srpnu 2007 oslavil skauting sté výročí svého vzniku. Za tu dobu prošlo skautskými oddíly na půl miliardy lidí.
Jistě není náhoda, že skauty bylo v dětství velké množství těch, kteří dnes mají ve světě i u nás velký vliv například Nelson Mandela, James Lovell, Robert Fulghum, David Lynch, Helena Illnerová, Václav Pačes, Václav Havel, Jan Sokol, Tomáš Halík, Miloš Forman, Ivan Havel, Anna Geislerová, Tomáš Hanák, Jiří Anderle a mnohé další známé osobnosti.

(Pavel Král)

29.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - Příčina tragédie mezi obcemi Pavlišov a Babí je nejasná, řeší je náchodská policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení