VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší holubi na světě se dočkali mláďat

Dvůr Králové nad Labem - V Zoo Dvůr Králové se podařilo odchovat mládě jednoho z nejkrásnějších holubů na světě, vzácného korunáče vějířového. Průběh odchovu mohou návštěvníci sledovat pomocí kamerového systému.

3.3.2009
SDÍLEJ:

Největší holubi na světě se dočkali mláďat.Foto: Kamil Čihák

Největšími žijícími druhy holubů na světě jsou korunáči, kteří obývají husté tropické pralesy na Nové Guinei. V severní části ostrova žije korunáč vějířový (Goura victoria), na jihu korunáč Sclaterův (Goura scheepmakeri) a v západní části pak korunáč šedomodrý (Goura cristata). Jsou to poměrně robustní ptáci, dosahují hmotnosti od 1,8 až do 2,5 kg. Nejvýraznějším znakem korunáčů je vysoká řada peří, která se táhne po hlavě od čela až po týl a tvoří výraznou plochou korunu. Základní barva korunky a i většiny ostatního opeření je šedomodrá, u korunáče vějířového jsou jednotlivá pera korunky zakončena bílou páskou. Ozdoba hlavy je doplněna výraznou červeně zbarvenou duhovkou.

Většinu dne tráví korunáči na zemi, nocují však vysoko na stromech. Živí se bobulemi, ovocem, semeny a také hmyzem a jeho larvami. Neupravené hnízdo si staví obvykle vysoko na stromě, samice snáší jediné čistě bílé vejce. Na jeho inkubaci, která trvá 28 - 30 dní, se podílejí oba partneři. Mládě je krmeno dva měsíce než se zcela osamostatní. Všechny tři druhy jsou zařazeny do mezinárodní Červené knihy ohrožených druhů v kategorii „zranitelné“.
Chov korunáčů je snem každé zoologické zahrady, je však velmi náročný na podmínky. V zoologické zahradě ve Dvoře Králové n. L. se je podařilo splnit až výstavbou nového tropického pavilónu Ptačí svět v roce 1998. V té době jsme se také přihlásili do záchranného chovu korunáčů, který je koordinován zoology ze Zoo Rotterdam v Holandsku. Podle plemenné knihy korunáčů je do chovu všech tří druhů zapojeno asi 30 zoo a celkem je chováno v celé Evropě přibližně 250 ptáků.

S ohledem na možnosti nového pavilónu jsme získali páry dvou druhů – korunáče vějířového a šedomodrého. Po nezbytné karanténě se ptáci v novém prostředí pavilónu rychle aklimatizovali. O hnízdění se pokusili nejprve korunáči šedomodří, historicky první mládě se vylíhlo v únoru 2000, rodiče však ihned po vylíhnutí mládě opustili. Velmi dlouho trvalo, než se péči o potomky naučili a úspěšně odchovali teprve až své šesté mládě, které se vylíhlo 11. 11. 2000 a bylo prvním odchovem v ČR. Celkem od tohoto druhu bylo odchováno 7 mláďat.

Problematičtější byl chov korunáčů vějířových. Dva ptáky jsme získali ze ZOO Bojnice, ale krevní test ukázal, že se jedná o samičky. Samce jsme dovezli z Holandska až v říjnu 2000. Obě samičky byly na sebe značně vázané a zpočátku nechtěly samce mezi sebe pustit, spárování se podařilo až v červenci 2001 a v srpnu samice snesla první vajíčko. První hnízdění však bylo neúspěšné, protože hnízdo spadlo. Další pokus následoval v říjnu téhož roku a tentokrát se podařil a 25. 11. 2001 se vylíhlo první mládě korunáče vějířového v královédvorské zoo. Následovala další mláďata a celkem bylo úspěšně odchováno 14 mláďat.

V současné době poslední mládě se vylíhlo 26. 1. 2009 v pavilonu tropických bažin. Odchov je monitorován pomocí kamery a záznam je přenášen na obrazovky do haly, kde mohou průběh odchovu sledovat i návštěvníci.

(Kamil Čihák, zoolog)

3.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení