VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O budoucnost setkávání Kostelců obavy nemám

Červený Kostelec – Přírodní areál u Divadla J. K. Tyla se před několika dny stal dějištěm již dvacátého Setkání Kostelců v Kostelci. Otcem této tradiční akce je prezident setkávání Jan Nejedlo z Kostelce nad Labem. „Jsem jedním z mála Kostelečáků, kteří se zúčastnili všech dvaceti ročníků,“ řekl Deníku Nejedlo.

23.6.2011
SDÍLEJ:

Prezident setkávání Jan Nejedlo pro letošek připravil soubor pohlednic všech Kostelců v zemi, kterých je 33. Foto: Hynek Šnajdar

Co bylo iniciačním momentem ke vzniku setkávání Kostelců z celé země?
U zrodu těchto setkávání byl Jirka Kahoun z Kostelce nad Černými lesy, který již bohužel zemřel. Podle slov pamětníků při zasedání tamního zastupitelstva na podzim v roce 1991 se prý přihlásil o slovo a navrhl, že by se v rámci keramických trhů mohlo uskutečnit setkání Kostelců. To bylo přijato a všichni byli pro. Náhoda tomu chtěla, že jsem se mohl od samého počátku podílet na přípravě a konání těchto setkání. Jirka Kahoun zhmotnil mou dávnou myšlenku, kdy jsem někdy v letech 1974 a 1975 všechny Kostelce objel a nafotil. Zájem o Kostelce jsem projevoval už jako dítě a hledal jsem je na mapě.

Kolik Kostelců je v republice?
Našel jsem jich třiatřicet. Sejít bych se jich mohlo čtyřiadvacet, těch devět zbývajících jsou spíše takové rarity v různých koutech země, které reprezentují různé kapličky a kostely a žije tam minimum lidí.

Co je cílem setkávání?
Smyslem je přátelství lidí, které spojuje jedno: Kostelec ve jménu města nebo obce. Za ty roky se utvořilo pevné pouto nejen mezi starosty, ale i obyvateli Kostelců. Mám radost, že se z toho stala tradice a už vpředvečer setkání se sejdou zástupci a starostové Kostelců k neformální debatě, kde vždy panuje skvělá nálada a družná atmosféra.

Bylo někdy období, že hrozil zánik této tradice?
Pokud si vzpomínám, tak v roce 1997, kdy bylo setkání u nás v Kostelci nad Labem, byla před ním organizační schůzka. Tehdy jsme řešili, zda ta setkání nedělat co dva roky. Tehdy zazněl hlas, že když se to bude dělat vždy za dva roky, tak to brzy skončí, ztratí se kontinuita. Zdálo se, že stojíme na rozcestí, co bude dál. Naštěstí jsme se dohodli na tom, že setkávání bude každý rok. Jsem rád, že se to i přes malou krizi zachovalo.

Jakou má setkávání perspektivu?
Záleží vždy na tom, jaký se zvolí ve volbách starosta, jak se k tomu postaví zastupitelstvo. Co se týče mě jako prezidenta a kostelcologa, jak jsem byl nazván, tak já v tom budu pokračovat, dokud mně budou síly stačit. O budoucnost setkávání Kostelců obavy nemám.

Jste jeden z mála Kostelečáků, kteří se zúčastnili všech dvaceti ročníků. Vzpomínáš na nějaké setkání obzvlášť rád?
Samozřejmě na to první, kdy jsme se neznali a oťukávali jsme se. Sešlo se patnáct Kostelců včetně Slováků, kteří už se dnes setkání neúčastní, což je určitě škoda a mrzí mě to. Bylo krásné počasí, všude hrála hudba. Vždycky, když něco začíná a je to nové, tak je to krásné. To jsme ještě nevěděli, že to bude mít takovou letitou tradici.

23.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení