VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Sametové vyročí v Regionálním muzeu

Náchod – Fotografie z Národní třídy, dobové předvolební plakáty Občanského fóra i dokumenty psané rukou jsou od 11. listopadu k vidění v Regionálním muzeu v Náchodě.

13.11.2009
SDÍLEJ:

Sametové vyročí v Regionálním muzeu.Foto: Klára Němečková

Náchod se tak připojil k dalším českým městům, která se rozhodla připomenout dvacáté výročí sametové revoluce speciální akcí.

Výstava starší návštěvníky vrací zpět do vzpomínek a mladé do časů, které jim připadají zcela absurdní. Expozice zachycuje historické momenty doby po sametové revoluci, a to na fotografiích, plakátech a dalších dobových dokumentech.

Občanské fórum v Náchodě ve fotografiích

Vernisáž výstavy zahájila pracovnice náchodského muzea Blanka Nešetřilová a přítomným stručně připomněla události, které předcházely 17. listopadu 1989 a také události dní následujících. Potom přivítala jedny ze zákládajících členů Občanského fóra v Náchodě, manžele Jiřího a Radmilu Sedláčkovy. Ti se s přítomnými podělili o své zážitky z doby vystavovaných fotografií a plakátů.

„Tehdy to nebylo nijak zvlášť organizováno. Bylo to spontánní, improvizace, naše jiskra vzdoru proti nespravedlnosti,“ vzpomíná na vzrušené listopadové dny roku 1989 Jiří Sedláček.

„Politicky aktivní jsme s manželem byli už před sametovou revolucí,“ říká Radmila Sedláčková. „Postupem času, jak situace nazrávala, jsme cítili, že něco přijít musí. Měli jsme ostatně vzory v zahraničí - Rusko a Gorbačov, Německo - pád berlínské zdi… Nechtěli jsme žít jako otroci v kleci. Když potom 17. listopadu 1989 v Praze zmlátili studenty, nebylo nač otálet. Naše aktivity začaly spontánně. S kamarády jsme se začali scházet (shodou okolností v bývalém bytě spisovatele a tehdejšího emigranta Josefa Škvoreckého) a aktivně se zapojili do dění. To spočívalo zpočátku hlavně v tom, že jsme lidem přibližovali pravdu, kterou se mnozí snažili ututlat. Pravdu o tom, co se stalo a co se aktuálně děje. Byli jsme vzrušeni ze svobody, kterou už jsme cítili na dosah a doufali jsme, že se národ probere a vše dopadne tak, jak nakonec i dopadlo.“

Návštěvníci na výstavě najdou jak originály, tak kopie. Exponáty poskytli náchodskému muzeu paní Iva Mikšovská, jedna ze zakládajících členek OF v Náchodě a rodina Kubečkových.

Na zahájení výstavy dorazila a manželem také čtyřiasedmdesátiletá Věra Raková z Náchoda. Na dobu před dvaceti lety vzpomíná se slzami v očích. „Bylo to tehdy krásné. Ani nemám slov.“ Pád komunistického režimu prožívala paní Věra o to silněji, že její otec byl jednou z obětí režimu a část svého života strávil ve vězení. „Byla jsem tehdy strašně šťastná, že už ta lumpárna skončila. Chodila jsem na všechna shromáždění, na všechny manifestace. Pracovala jsem tenkrát v čistírně a jak padla pátá, zavřela jsem krám a šlo se rovnou na náměstí.“

Výstava Občanské fórum v Náchodě na plakátech a fotografiích. Výstava potrvá do 29. listopadu a prohlédnout si ji můžete v budově muzea na Masarykově náměstí 18. Otevřeno mají denně mimo pondělí od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00.

KLÁRA NĚMEČKOVÁ

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení