VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrazy Hynka Martince dobývají výtvarný svět

Machov /FOTOGALERIE/ - Londýn/ Málokterému mladému muži z Machova (nikoli z Náchoda, jak je někdy uváděno novináři) se podaří udělat takovou díru do světa jako Hynku Martincovi. Svědčí o tom i publikace Hynek Martinec – Paintings 1999 - 2008 (106 s.), kterou nedávno vydalo České centrum v Londýně, městě, kde umělec momentálně žije.

26.9.2009
SDÍLEJ:

Z díla Hynka Martince.Foto: Archiv Hynka Martince

Sudičky i kmotři Ducháč a Rocman

Už je to víc než deset let, co se výtvarní přátelé od malíře Josefa Ducháče poprvé dozvídali o mimořádně talentovaném chlapci, který k němu na chalupu v Machovské Lhotě jezdí na kole či na lyžích konzultovat svá první díla a hovořit o umění. Podobně umělce v raných stádiích ovlivňoval další zdejší významný výtvarník Vladimír Rocman z Nového Města nad Metují – oba protikladní se v působení na Hynka Martince nezáměrně, avšak účinně, doplňovali.

V roce 2001, to už byl Hynek studentem pražské Akademie výtvarných umění, byly „hitem“ Náchodského výtvarného podzimu jeho obrazy Marat (autoportrét, citace klasického Davidova obrazu se sprchovou baterií v pozadí) a naléhavé Nech mi dech (oba v publikaci chybějí). O rok později zaujal protiválečný Anděl. V roce 2005 malíř ukončil studium klasické malby v ateliéru prof. Berana a vydal se do světa, přesněji do Paříže – nikoli „chudě“, jak píše národní klasik, ale vybaven znalostmi a dovednostmi, reprezentativním přehledem díla i sebevědomím.

Londýnská publikace o machovském malíři

Nedávno vydaná publikace Hynek Martinec – Paintings 1999 - 2008, kterou vydalo České centrum v Londýně, mapuje výtvarný život mladého umělce.

Vývoj tvorby v knize

Citovaná londýnská publikace začíná výčtem umělcových ocenění, od vítězství v dětské soutěži v Náchodě v jedenácti letech, přes úspěchy v Praze, Londýně a Edinburgu, až po loňské prestižní ocenění „Changing Faces“, udělené Královskou společností portrétistů v Londýně. Úvodní stať knížky napsala historička umění Milena Slavická. Mimo jiné zde oceňuje to, že umělec neústupně uplatňuje právo rozhodovat o tom, kam povede jeho tvůrčí vývoj, a tím staví své dílo za hranice definované esteticko-politickými programy a trendy.

Jádrem víc než stostránkové knížky (škoda prázdných listů v závěru) je katalog obrazů z let 1999 až 2008 v netradičním retrospektivním řazení. Diváka samozřejmě na první pohled zaujme malířův hyperrealismus; nezasvěcení reprodukované obrazy často považují za fotografie.

Nejnovějším umělcovým vývojovým článkem je malba v odstínech černé a bílé, ještě obtížnější než barevná.

V tvorbě z roku 2007 najdeme autorův nejoceňovanější obraz, portrét přítelkyně Zuzany v pařížském studiu (cena BP Young Artist Award v roce 2007), na němž v dívčiných brýlích vidíme i odraz interiéru. Text uvádí, že autor strávil dva týdny focením svého objektu a poté čtyři měsíce „přepisoval“ obraz na plátno. Malíř píše, že jednotlivé pramínky vlasů jsou tvořeny z odstínů světla, nuancí, lesků a bodů. Každý jednotlivý vlas, obdařen vlastním životem a směrem, tvoří cestičku. (Detailní práce na vlasech ho posléze přivedla k meditativní malbě.) Během dvou let od jejího vzniku „Zuzanu“ viděli návštěvníci naší Národní galerie i galerií v Londýně, Edinburgu, Newcastlu, Sofii, Madridu či Helsinkách.

Vedle hyperrealistických portrétů (mj. Náchoďan Vladimír Bachtík a příslušníci autorovy machovské rodiny), krajin a městských krajin (speciálně letiště) či nemocničních prostor, v katalogu najdeme i deformované tváře, ovšem s hyperrealistickými prvky, abstrakci, zátiší a také instalaci. Některé z obrazů kniha zachycuje i v procesu jejich tvorby.

Na obou výtvarných březích

Při pohledu na tvorbu Hynka Martince diváka napadá, že se víc než stoletým obloukem vrací k jednomu z východisek tvorby francouzských impresionistů. I oni vycházeli z konfrontace s právě vynalezenou fotografií a také oni ji usvědčovali z omezených možností výtvarného vyjádření.

Přestože studoval v ateliéru zabývajícím se klasickou malbou je Martincovo dílo přijímáno i zájemci z druhého břehu – jeho obrazy jsou sice vytvářené klasickými prostředky, ale ve výsledku jsou tak výlučné, že se řadí víc k postmoderně než k tradičnímu umění. A to tím spíš, že autor hotové portréty občas svébytně dotváří - či znetváří.

Je zajímavé, že v malířově rodině dosud nikdo neměl výtvarné sklony. (Jeho příbuzným je však malíř Luděk Rathouský, rovněž pocházející z Machova, další příbuzný Ludvík Kulich hraje na kytaru v jazzrockové Annabasi a bratr Tomáš se věnuje literatuře.) Možná, že mimořádným malířským nadáním je vyváženo jeho sluchové postižení. Za uměleckým úspěchem ovšem nepochybně stojí píle, pečlivost, trpělivost a cílevědomost. Nechybělo mnoho, aby se umělec v raném mládí rozhodl místo pro malířství pro sport. Při jeho uvedených vlastnostech by se Machov možná mohl pyšnit reprezentantem v lyžování či cyklistice.

O malířově vztahu k rodnému kraji a rodině svědčí i to, že na kazetě, do níž je jeho katalog vložený, najdeme věnování machovskému dědečkovi truhláři Antonínu Kulichovi.

V projektu C-A-B-L-E-S (Kabeláže) Hynek Martinec připravuje cyklus obrazů, jejichž základem bude hrudka země z měst, jež začínají na uvedená písmena. Nebylo by špatné, kdyby písmeno „B“ zaujal Broumov, město, kde se 12. listopadu 1980 narodil a podle vlastních slov ho má opravdu rád.

(Publikace Hynek Martinec – Paintings 1999 - 2008 je k dostání v náchodském knihkupectví.)

(Jan Meier)

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení