VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od tragédie na Bukové hoře uplynulo 65 let

Teplice nad Metují - Bezprostředně po skončení druhé světové války se rozpoutalo běsnění, které stálo život tisíců lidí německé národnosti.

2.7.2010 1
SDÍLEJ:

Přímo na místě tragédie v malém lesním lomu vyrůstá z chodníku ve tvaru kříže a kruhu „stéla“, připomínající kříž i květinu.Foto: Lucie Vyčichlová

Tragické události se nevyhýbaly ani našemu kraji. Smutné výročí si připomínáme v těchto dnech od masakru, který se na přelomu června a července 1945 odehrál na Bukové hoře, jen několik kilometrů od Teplic nad Metují, na samých česko–polských hranicích.

V polovině června 1945 sestavila místní správní komise seznam Němců určených k odsunu za hranice. V této době probíhal po celém území takzvaný divoký odsun, nepříliš koordinované vysídlování příslušníků německé národnosti za hranice Československa.

Teplická komise připravila seznam dvaceti převážně starších lidí a pěti malých dětí. Tato skupina byla 28. června vojáky dovedena na Bukovou horu, kde překročili hranice do Polska. Těsně před odvodem jedno z dětí z odsunu zachránil jeho dědeček. Čtyřletá Irena měla štěstí. Nikdo další ze skupiny nezůstal naživu.

Skupina vysídlenců byla záhy v Polsku chycena tamější pohraniční stráží. Již den po odsunu byla dovedena zpět do Teplic. Jejich návrat znamenal problém.

„V jejich domech a bytech už se rabovalo. Bylo nepřípustné, aby se ti lidé vrátili do svých domů a viděli to. Tím by vyplul na povrch pravý motiv. Tady šlo vyloženě o majetek,“ vysvětluje bývalá starostka města Věra Vítová. Celá skupina Němců byla přes noc ponechána v místním vězení. Den nato se rozhodovalo o jejich osudu.

Dodnes není objasněno, kdo přišel s rozkazem celé skupiny se zbavit. V noci ze 30. června na 1. července byli Němci znovu odvedeni stejnou cestou do lesa na Bukovou horu, kde už v zemi zely hluboké jámy připravené pojmout jejich těla. Vojáci si skupinu rozdělili na tři menší části a postupně je popravili. Někteří byli zastřeleni, jiní ubiti. Jejich věci si muži z posádky rozdělili mezi sebou nebo spálili. O popravě nebyl sepsán protokol, nikdo ji nehlásil na vyšší místa. Utajit se jí však nepodařilo.

Matka malé Ireny byla jedinou Češkou, která se ocitla v transportu. Není jasné, zda k tomu vedly osobní důvody, nebo došlo k nešťastné záměně za teplickou příslušnici NSDAP, která se jmenovala stejně.

Irenin dědeček se však nehodlal smířit s dceřiným zmizením a dal jeden z hlavních podnětů k vyšetřování. Vyšetřovací komise začala s vyslýcháním v červenci 1947. Nařídila exhumaci těl a jejich převezení na hřbitov ve Vysoké Srbské. Záhy po uchopení moci komunisty v únoru 1948 však vyšetřování skončilo, oficiálně pro nedostatek důkazů. Za masovou vraždu v Teplicích nad Metují nebyl nikdy nikdo souzen.

Až téměř šedesát let po tragédii se tepličtí zastupitelé odhodlali přihlásit k minulosti. Tehdejší starostka Věra Vítová iniciovala vybudování Kříže smíření na Bukové hoře. Místo popravy tak od září 2001 připomínají kamenný pomník a stéla ve tvaru květiny. Na místo vedou značené turistické a cyklistické trasy.

(Lucie Vyčichlová)

2.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení