VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokřtili sličnou knihu o Hvězdě

Broumovsko – Ve středu 22. prosince se v chatě na Hvězdě při slavnostním obědě sešli ti, kdo se různými způsoby podíleli na vzniku a vydání publikace

27.12.2010
SDÍLEJ:

Na křtu knihy o Hvězdě se sešla jen část z těch, kteří se na její tvorbě a vydání podíleli. Vlevo dole stojí dva hlavní autoři Miroslav Pichl a František Janeček. Foto: Štěpán Horák

„Hvězda v Broumovských stěnách – Historie v datech a obrazech“ (vydalo město Police nad Metují a Centrum kultury a vzdělávání Pellyho domy), aby knížku s lehkým zpožděním „pokřtili“.

S námětem vydat podobné dílo přišel hlavňovský rodák, bývalý ředitel broumovského gymnázia, František Janeček. Dalšího autora našel v polickém badateli Miroslavu Pichlovi.

Knížka přináší chronologický přehled událostí spjatých s Hvězdou od 13. století až do nedávna. Čtenář se tak seznámí s dějinami místa, jež jsou podobně poutavé jako jeho krajinný půvab – od prvních zmínek, přes stavbu zdejší kaple, její zrušení a obnovu, stavbu horské chaty, počátky organizované turistiky, využití chaty za války jako lazaretu Luftwaffe atd.

Hvězda je opravdu pozoruhodným fenoménem. Jestliže Broumovské stěny Policko a Broumovsko rozdělují, Hvězda jejich obyvatele spojuje; patří k symbolům domova pro lidi z obou stran. I v textu se lze dočíst, že „Hvězda bývala vždy Čechům česká a Němcům německá“. Vedle popisu událostí zde najdeme i obsáhlé citace z dokumentů, vzpomínek a kronik.

Druhá část knížky přináší reprodukce fotografií, pohlednic, dokumentů a obrazů, které se k místu vážou. Zařazen je i přehled pramenů a použité literatury.

Dlužno dodat, že všichni tvůrci publikace, včetně autora poutavé grafické úpravy Jana Záliše, pracovali bez nároku na honorář – i to svědčí o jejich vztahu ke Hvězdě.

O úspěchu u čtenářů hovoří to, že knížka si již po několika týdnech vyžádala dotisk svého nákladu. (Jan Meier)

27.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení