VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokřtili sličnou knihu o Hvězdě

Broumovsko – Ve středu 22. prosince se v chatě na Hvězdě při slavnostním obědě sešli ti, kdo se různými způsoby podíleli na vzniku a vydání publikace

27.12.2010
SDÍLEJ:

Na křtu knihy o Hvězdě se sešla jen část z těch, kteří se na její tvorbě a vydání podíleli. Vlevo dole stojí dva hlavní autoři Miroslav Pichl a František Janeček. Foto: Štěpán Horák

„Hvězda v Broumovských stěnách – Historie v datech a obrazech“ (vydalo město Police nad Metují a Centrum kultury a vzdělávání Pellyho domy), aby knížku s lehkým zpožděním „pokřtili“.

S námětem vydat podobné dílo přišel hlavňovský rodák, bývalý ředitel broumovského gymnázia, František Janeček. Dalšího autora našel v polickém badateli Miroslavu Pichlovi.

Knížka přináší chronologický přehled událostí spjatých s Hvězdou od 13. století až do nedávna. Čtenář se tak seznámí s dějinami místa, jež jsou podobně poutavé jako jeho krajinný půvab – od prvních zmínek, přes stavbu zdejší kaple, její zrušení a obnovu, stavbu horské chaty, počátky organizované turistiky, využití chaty za války jako lazaretu Luftwaffe atd.

Hvězda je opravdu pozoruhodným fenoménem. Jestliže Broumovské stěny Policko a Broumovsko rozdělují, Hvězda jejich obyvatele spojuje; patří k symbolům domova pro lidi z obou stran. I v textu se lze dočíst, že „Hvězda bývala vždy Čechům česká a Němcům německá“. Vedle popisu událostí zde najdeme i obsáhlé citace z dokumentů, vzpomínek a kronik.

Druhá část knížky přináší reprodukce fotografií, pohlednic, dokumentů a obrazů, které se k místu vážou. Zařazen je i přehled pramenů a použité literatury.

Dlužno dodat, že všichni tvůrci publikace, včetně autora poutavé grafické úpravy Jana Záliše, pracovali bez nároku na honorář – i to svědčí o jejich vztahu ke Hvězdě.

O úspěchu u čtenářů hovoří to, že knížka si již po několika týdnech vyžádala dotisk svého nákladu. (Jan Meier)

27.12.2010
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační foto.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení