VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polická ZUŠ slaví v neděli dvacáté narozeniny

Police nad Metují - Za dvě desetiletí prošlo jejími dveřmi několik tisíc žáků, na ředitelském křesle však po celé dvě dekády sedí stejný člověk. Lubor Bořek považuje prospívání svého „dítěte“ za zázrak.

1.8.2010
SDÍLEJ:

ŘEDITEL POLICKÉ "ZUŠKY" Lubor Bořek stíhá kromě vedení školy také dirigovat Velký dechový orchestr.Foto: archiv ZUŠ

Polickou základní uměleckou školu, dětmi i učiteli zkráceně přezdívanou „zuška“, není třeba dlouze představovat. Škola se těší renomé dalece přesahujícímu hranice kraje. Dobré jméno si umělecká škola stihla vybudovat za pouhých dvacet let. Výročí jejího vzniku připadá právě na první srpnový den.

Když se krátce po revoluci rozhodli zastupitelé města založit v Polici nad Metují uměleckou školu, měli okamžitě jasno o tom, kdo stane v jejím čele.

„Že se stanu ředitelem, mi bylo v podstatě oznámeno,“ směje se Lubor Bořek. O místním muzikantovi se v okolí vyprávěly divoké historky, známý však byl také pro svůj hudební um. „V té době jsem už několik let hudbu neučil, pracoval jsem u vodních vrtů a cestoval po celé republice. V únoru 1990 mi však z úřadu volali, že je všechno odpuštěno, ať se vrátím zpátky,“ vzpomíná Bořek, který byl režimem donucen se kvůli své křesťanské víře vzdát místa učitele v polické pobočce broumovské LŠU.

Dnes má polická ZUŠ dvaadvacet učitelů, hospodářku, školníka a dvě uklízečky. Na třech oborech je přihlášeno přes šest stovek žáků různého věku.
Škola má takové jméno, že se do ní často přihlašují i děti z okolních měst, které by přitom měly blíž jinou uměleckou školu. „Jezdí k nám děti z Broumova, Hronova, ale i z Hradce Králové,“ potvrzuje Lubor Bořek.

Co stojí za úspěšností jeho školy?

Nejdříve ještě něco z historie…

Ty budeš ředitelem

Po listopadu 1989 se zastupitelé rozhodli, že místo Domu Pionýrů v budově bývalé základní školy zřídí samostatnou uměleckou školu nezávislou na té broumovské. „Přišli tehdy za mnou a řekli mi: ,Rozhodli jsme se, že ty budeš ředitelem’. Moje první reakce byla odmítavá, z takové funkce jsme měli vždycky respekt, ale pak jsem si uvědomil, že možná to tak má být,“ popisuje Bořek.

Začátky to byly těžké. První měsíce se vyučovalo v nevyhovujících vlhkých prostorách polického kláštera, k ruce dostal novopečený ředitel nevelký personál - dva pedagogy a uklízečku.

„Slíbili nám, že snad za rok se přestěhujeme do lepšího. Měli jsme získat jedno patro rekonstruované budovy na Komenského náměstí, zbytek by obsadila zvláštní škola. Už tehdy jsem však měl takové plány, že jedno patro by nám nestačilo. Naštěstí jsem tehdejšího starostu uprosil, aby nám nechal budovu celou,“ vzpomíná Lubor Bořek.

Stále stejná adresa

Po dvaceti letech má škola stále stejnou adresu, výrazně však expandovala. Postupně se rozšířila i do vedlejší budovy a upravila si pro své potřeby i některé prostory v polickém klášteře.

Na věhlasu polické „zušky“ se velkou měrou podílí pravidelné umisťování polických žáků na prvních příčkách soutěží.

„Letos vyhrál náš Big Band celostátní soutěž dechových orchestrů, smyčcové orchestry Archi Piccoli a Orchestra Piccola ma Giocosa zvítězily ve svých kategoriích na Concertu Bohemia a vystoupí na koncertě vítězů na Žofíně,“ jmenoval ředitel některé výsledky letošního roku.

„Jsou však také úspěchy, které nejsou tolik vidět. Snažíme se dětem předávat něco do života, ne z nich jen vychovávat ,olympijské vítěze’,“ říká Lubor Bořek.

Učí i nevidomé žáky

Polická základní umělecká škola má dnes plně obsazenou kapacitu, přesto málokdy odmítá nové žáky.

„Přijímáme i děti, které by jinde často nepřijali, protože jim chybí určité předpoklady. Nám se ale podařilo dát dohromady kolektiv, který se dětem věnuje tak, jak potřebují, i když to někdy znamená víc práce,“ vysvětluje ředitel. Škola má v současné době dva nevidomé žáky na hudebních oborech.

„Jejich úspěchy, ač ne tolik vystavené na odiv, jsou často mnohem obdivuhodnější než první místa v soutěžích,“ dodává ředitel úspěšné školy Lubor Bořek.

(luv)

1.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení