VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prostory Vily Čerych zažívají neobyčejné chvíle

Česká Skalice – V současnosti se půvabná, památkově chráněná Vila Čerych téměř na celé prázdniny stává domovem filmového štábu, který zde natáčí filmovou adaptaci divadelní hry Václava Havla „Odcházení“.

2.8.2010
SDÍLEJ:

Václav havel v roli režiséra se setkal s Ladislavem Čerychem a zástupci českoskalické radnice.Foto: Markéta Kopecká

Pro obyvatele města Česká Skalice a především pro provozovatele Vily Čerych, občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, je to významná, neopakovatelná událost.

Vila Čerych má pestrou historii, od svého vzniku prošla mnohými změnami. Byla svatebním darem, šťastným domovem, reprezentativním sídlem rodiny Čerychovy. Po znárodnění se stala sídlem krajské politické školy a později zdravotnickým střediskem.

Po spravedlivé restituci se vila vrátila zpět do rukou původních majitelů. Na jaře roku 2001 ji Ladislav Čerych, jeden ze zakladatelů Středoevropské univerzity, společně se svým bratrem Jiřím Čerychem daroval Nadaci rozvoje občanské společnosti (NROS). Podmínkou darování objektu bylo jeho další využívání „k neziskovým účelům, k vzdělávacím, osvětovým a kulturním cílům a rozvoji evropské spolupráce“.

Přání dárců je plně respektováno a objekt slouží od roku 2003, pod dohledem Centra rozvoje Česká Skalice, jako vzdělávací středisko. V jeho prostorách se celoročně koná řada kulturních, společenských a vzdělávacích programů.

„Máme z toho ohromnou radost, je to pro nás velká pocta a navíc je velmi vzrušující pozorovat, jak takové filmové dílo vzniká“ řekla předsedkyně sdružení Květa Ležovičová.

„Po přečtení textu divadelní hry Odcházení, jsem nabyla dojmu, že se to snad jinde ani filmovat nemohlo. Historický, magický dům se zahradou, s překvapivě velkým okrasným bazénem, s altány a pergolami, v sousedství třešňového sadu, jakoby trpělivě čekal na chvíli, až ho filmaři pro Odcházení objeví“ dodala Ležovičová.

„Doslova nadšen z toho, co vila prožívá, je pan Ladislav Čerych. Před natáčením se několikrát dotazoval, zda nejsou nějaké komplikace a jak přípravy probíhají,“ řekla předsedkyně sdružení.

Významnou událostí druhé polivny července bylo osobní setkání pana Čerycha s bývalým prezidentem, dramatikem a v současné době režisérem Václavem Havlem. Na schůzce byl přítomen i starosta města Česká Skalice Tomáš Hubka, místostarosta Josef Daňsa a zástupci Nadace rozvoje občanské společnosti v čele s ředitelkou nadace Hanou Šilhánovou.

„Setkání bylo velmi milé, překvapivý byl poznatek, že se pánové Havel a Čerych v životě již několikráte potkali, ale až v České Skalici byl čas na neformální přátelský rozhovor,“ prozradila Květa Ležovičová.

Panu Čerychovi i ostatním hostům bylo umožněno pozorovat režiséra a celý filmový štáb při samotné práci. „Byl jsem překvapen, kolik technických pomůcek filmaři potřebují a kolik času zabere příprava na jeden záběr. Je báječné, že téměř celý film se natáčí na prostranství před domem, který pro mne tolik znamená. Vila Čerych se tak s filmem Odcházení dostane do celého světa a to jsem moc rád, je to krásné místo, které slouží dobré věci,“ těší Ladislava Čerycha.

Pracovníci Centra rozvoje Česká Skalice drží panu režisérovi a celému filmovému štábu palce, aby filmování i nadále probíhalo v klidné a tvůrčí atmosféře, až do poslední klapky. (řez)

Psst! Natáčí se: Nepovolaným vstup zakázán

Jak vás informujeme na jiném místě strany, probíhá již několik týdnů ve Vile Čerych natáčení hry Odcházení podle námětu Václava Havla. Na místě by mělo být plno známých osobností, místní ale nemají takřka žádnou šanci nikoho potkat, protože se vila změnila v nedobytnou tvrz hlídanou bodyguardy a je nekompromisně uzavřena pro veřejnost. Ani zvídaví novináři nemají moc šancí se dozvědět něco více o průběhu natáčení.

Do vily i zahrady, která je plná zajímavých cizokrajných dřevin nesmí prostě vnikdo. Ostraha je sice přísná, ale příjemná. Ochotně každému vysvětlí, že tam opravdu nemůže, jeden z bezpečnostních pracovníků Deníku potvrdil, že se na ně ještě nikdo nedobýval.

Na chvíli byla dokonce zavřená i okolní ulice Křenkova, která je k radosti místních zase otevřená. „To mě pěkně naprdlo, když jsem tam jel poprvé, nevěděl o tom a pak to musel objíždět,“ rozčiloval se jeden z místních obyvatelů.

Lidé, jejichž domy sousedí s vilou Čerych, natáčení vnímají intenzivněji, formou dopisu dostali zvláštní pokyny, kterými se mají během natáčení řídit. Především musí omezit hluk, který by se mohl stát nežádoucí kulisou filmu – třeba taková sekačka na trávu vadí. Hluk ale dělají občas i samotní filmaři, jednou jejich noční natáčení rušilo klidný spánek v okolí.

Ostatní obyvatelé města ale tuto událost moc neprožívají. „ Je mi to jedno, ať si tam dělají, co chtějí,“ projevila nezájem starší paní přímo na náměstí v České Skalici.

Natáčení většinou nevadí ani turistům, je to tím, že o vile málokdo z nich ví, a proto ani nemá na plánu podívat se do ní.

„Přijeli jsme za stopou Babičky a na zámek, ale možná se v budoucnosti někdy do té vily podíváme, když bude teď tak slavná,“ plánuje rodinka z Pardubic. (mak)

2.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení