Knížka má 184 stránek s barevnou obálkou a 95 zdařilými černobílými kresbami uhlem a tužkou osvědčeného ilustrátora Miroslava Miči. Autor knížku připisuje zasloužilému lesnickému a mysliveckému historikovi, redaktorovi a publicistovi Ing. Ctiradu Rakušanovi.

Známý myslivecký odborník Doc. MUDr. Jaromír Kovařík, CSc. (* 1926), současný náš nejproduktivnější znalec myslivecké kultury a historie, v tomto čtivém a zábavném kompendiu ve 12 promyšlených kapitolách přináší komplexní vhled do etnografickohistorické problematiky mysliveckých pověr, magie, čar, kouzel, praktik, mytologie (bájesloví), léčitelství a myslivecké latiny.

Kniha systematicky a promyšleně v první kapitole pojednává O mysliveckých pověrách povšechně (s. 3-5), další O čarostřelcích (s. 7-12), O divném lovci (s. 13-28), nacházející odezvu především v četných pověstech; O vlkodlacích a fextech (tzn. o nezranitelnosti, o člověku nezranitelném, s. 29-36), O amuletech a talismanech (tzn. prostředcích odvracejících neštěstí a přinášející štěstí, s. 37-42). Nejobsáhlejší je následující kapitola, která přestavuje Tajné myslivecké recepty (s. 43-118), týkající se především očarování pušky, ručnice, kule apod.

Kapitola Zvěř jako symbol (s. 119-128) konkrétně uvádí znaky a znamení pro různé jednotlivé druhy zvěře. Do světa fantastických druhů zvířat uvádí další text (s. 129-132), stejně jako stať Zlatorog - kamzík se zlatými růžky (s. 133-142) a O bájném jednorožci (s. 143-150).
Zajímavá je též medicínská kapitola Zvěř v pověrčivém léčitelství (s. 151-172), kdy se využívaly k léčitelským účelům nejrůznější části těla ulovené zvěře srstnaté nebo pernaté.

Závěrečná kapitolka je příznačně nazvaná Nakonec o myslivecké latině (s. 173-182). Stojí za to přečíst si tuto neobyčejně zajímavou, čtivou a na fakta a kuriozity bohatou knížku.

Vždyť nová Kovaříkova knížka souhrnně a komplexně a přitom seriózně zpracovává zajímavé a zábavné téma nejen historické a etnografické, národopisné, ale i obecně kulturní a ezoterické, magické, řeklo by se až kouzelné, kouzelnické a čarodějnické, obestřené tajemstvím, provázející lov, lovectví i pytláctví od pravěku až po myslivost 19. století. Čtenář se zde dozví nepřeberné množství poznatků, zajímavostí, neobyčejností a kuriozit, které na malé ploše se podařilo autorovi úspěšně vtěsnat a shrnout do této sličné, překrásně ilustrované i napsané a čtivé knížky.

Autor nezapřel též erudovaného vědce, vysokoškolsky vzdělaného lékaře a vysokoškolského pedagoga, který velmi dobře ví, že i pověrčivost, vykládání karet, čtení z dlaně, stejně jako i nevědecká astrologie (hvězdopravectví) dnes už jenom vzbuzují úsměv a svádí k pobavení člověka moderního 21. století. Ačkoliv i u této knížky chybí soupis použité literatury domácí i zahraniční, je třeba konstatovat, že se autorovi doc. J. Kovaříkovi podařilo udržet tradičně vysokou odbornou a profesionální úroveň. Knížku uvítají nejen myslivci a lesníci, milovníci přírody, ale jistě i národopisci, historici, knihovníci, studenti a kulturymilovní čtenáři.

Tato knížka se důstojně zařazuje po bok dalších úspěšných Kovaříkových knížek vydaných v edici Myslivost do kapsy, jako jsou Zvěř, lov a myslivost v české lidové slovesné kultuře, Myslivecké ceremoniály, Myslivecký Slavín (Významné osobnosti se vztahem k myslivosti), Zvěř, lov, myslivost v naší heraldice a filatelii, Etika v myslivosti (Výroky a úvahy).

PhDr. Jiří Uhlíř