VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RECENZE pozoruhodného sborníku ke 125. výročí založení jaroměřského muzea

Jaroměř - V pátek 13. března 2009 vyšel nákladem 1500 výtisků pozoruhodný a zdařilý sborník s názvem Městské muzeum v Jaroměři 1883-2008, který pečlivě zredigovala, připravila k vydání PhDr. Olga Mertlíková, ředitelka jaroměřského muzea, jež vydalo tuto 62stránkovou brožuru za finanční podpory Královéhradeckého kraje v polovině března 2009 před vstupem do nové turistické sezony.

26.3.2009
SDÍLEJ:

Sborník Městské muzeum v Jaroměři 1883 - 2008Foto: Reprofoto

Publikaci se 79 obrázky, z toho 60 hnědě patinovaných a 19 barevných fotografií na nepochopitelně silném papíře vytiskla Tiskárna Polonček Náchod (uvnitř chybí titulní list a ISBN). Do sborníku s celkem 10 kapitolkami přispělo šest autorek a autorů textů a osm fotografů.

Hlavní autorkou textu je redaktorka sborníku Olga Mertlíková, vysokoškolsky vzdělaná historička a a archivářka, která napsala celkem polovinu, pět kapitolek. Hned tu úvodní Vivat muzeum (s. 3-14), ztvárňující historii a vývoj Městského muzea v Jaroměři (1879-2008), kdy z pochopitelných důvodů se autorka vyhnula hodnocení činnosti muzea v letech 1978-1990, kdy ředitelem jaroměřského muzea byl její manžel PhDr. Pavel Mertlík a od r. 1990 je dosud ředitelkou sama, oba podle mého názoru velmi úspěšní profesionální muzejníci. Ostatně u příležitosti 100. výročí založení muzea vydalo jaroměřské muzeum čtyřicetistránkovou brožuru Městské muzeum v Jaroměři 1883-1983 (1984, 40 stránek petitem, 17 obr.) z pera nezávislého historika PhDr. Jiřího Uhlíře, tehdejšího člena muzejní rady, s úvodem PhDr. Pavla Mertlíka. J. Uhlíř totiž zpracoval strojopis-rukopis připravované publikace Sto let muzejnictví na Jaroměřsku 1879-1979 (Dějiny muzeí Jaroměř, Josefov, Kuks, Smiřice), Jaroměř 1978 a 1981. A4, 78 stránek strojopisu, z nichž otiskl původně výtah v seriálu článků v Jaroměřském zpravodaji od ledna 1983 do února 1984. Strojopis uložen v muzeu Jaroměř.

Vraťme se však k recenzi nové brožury (2009) s převahou dokumentárních obrázků (79), jež výstižně ilustrují současnou bohatou činnost jaroměřského muzea, které se už tradičně mimořádnou aktivizací (uvedením do intenzivnější činnosti), animací (oživováním) a dynamizací (rozhýbáním) muzejní činnosti zdařile včlenilo do kulturního povědomí občanů naší vlasti.

Další statě pojednávají o fondu a bohatých sbírkách muzea. Historií archeologického fondu se zabývá PhDr. Miloš Vávra, CSc. (s. 15-17). Tento fond patří k nejstarším, stejně jako i etnografický, národopisný. Byly vytvářeny postupně od první výstavy starožitností v Josefově v roce 1879, která dala podnět ke vzniku jaroměřského muzea dne 20. ledna 1883 (v Josefově muzeum vzniklo až v roce 1909) a zejména v souvislosti s pražskými celonárodními výstavami z roku 1891 a 1895, kdy na velké Národopisné výstavě českoslovanské v Praze bylo Jaroměřsko zastoupeno reprezentativní expozicí tzv. Jaroměřské chalupy obývané po celou dobu výstavy. Zasvěcenou stať zde vytvořila Mgr. Věra Chlumská (s. 18-23). Další sbírky uměleckoprůmyslové a výtvarného fondu muzea (s. 24-33) představuje O. Mertlíková , která píše i o militáriích (s. 36-37) a fotografickém fondu (s. 45-47). Historii památkové péče v Jaroměři (s. 43-44) stručně zpracoval P. Mertlík. O architektonické hodnotě kubistického Gočárova Wenkeova domu (s. 48-50), v němž je od roku 1947 umístěno jaroměřské muzeum, píše Radomíra Sedláková a o firmě A. Wenke a syn (s. 51-52) ještě doplňkově informuje O. Mertlíková. Ředitelka Státního okresního archivu Náchod Mgr. Lydia Baštecká napsala hodnotnou stať Jaroměřské a josefovské archiválie dříve a nyní (s. 53-58), v níž konstatuje, že archivy města a Jaroměře a města Josefova a další fondy a sbírky byla převezeny v roce 1988 z Jaroměře do nově postavené budovy Okresního archivu v Náchodě Na Brance.

Také od roku 1983 dosud Městské muzeum v Jaroměři vyvíjí bohatou kulturně veřejnou sbírkotvornou, výstavní, přednáškovou, konferenční a publikační činnost, což přehledně shrnuje ředitelka muzea O. Mertlíková v kapitolkách Závěrem a Muzejní statistika (s. 59 a 61). Převážnou část publikace vyplňují zajímavé dokumentární fotoreprodukce (celkem 79), které dodali: František Guld, Oldřich Šustil, Václav Novák, Miroslav Podhrázský, Miloš Vojíř, Karel Hanuš, Zdeněk Bečák a fotoarchiv muzea.

Závěrem lze konstatovat, že recenzovaná brožura představuje solidní a hodnotnou publikaci, na jejíž tvorbě má největší podíl samotná ředitelka muzea, redaktorka a hlavní autorka brožury PhDr. Olga Mertlíková. Cenné jsou nejen informace o vzniku, založení, historickém vývoji muzea za posledních 125 let (1883-2008), ale ocenit je třeba též charakteristiku bohatých sbírek, fondů, pozoruhodných tří stálých expozic včetně podzemních chodeb v Josefově. Počet předmětů v muzejních fondech se v roce 2008 přiblížil ke dvaceti pěti tisícům. Muzeum disponuje 340 čtverečnými metry výstavních ploch a 550 metry depozitářů ve Wenkeově domě, v josefovské muzejní expozici je to 120 m výstavních ploch a v lapidáriu a kasematech čítá 280 metrů čtverečných. K 31. prosinci 2008 tvořilo pracovní muzejní tým celkem sedm osob. O jejich dobré muzejní i propagační práci svědčí, že v roce 2008 navštívilo muzeum a jeho pobočky v Jaroměři a Josefově přes třicet pět tisíc návštěvníků, což je imponující číslo, jak je uvedeno v této hodnotné brožuře.


(PhDr. Jiří UHLÍŘ, člen kulturní komise města Jaroměře)

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení