Naštěstí se vše pochopitelně odehrávalo jen jako, neboť „Starkstadt 1938“ byl pouze vydařenou rekonstrukcí historických událostí z doby před začátkem druhé světové války.

„Vloni bylo kvůli rekonstrukci uzavřeno náměstí v Hronově a část dopravy byla odkloněna právě na Stárkov, takže jsme nic nepořádali, protože by to hodně komplikovalo dopravu,“ vysvětlil Deníku loňskou pauzu David Vaněček z pořadatelského Spolku vojenské historie T–S 20 Pláň.

Letošní téma se týkalo podzimu roku 1938 v pohraničí a následného obsazení Sudet německou armádou. Scénář pojednával o incidentech, které se udály v okolí anebo byly zaznamenány z různých míst. Jednalo se mnohdy o nepokoje, které by se jindy vyřešily několika fackami, ale v tehdejší době se z toho stal národnostní konflikt s obětmi na životech.

„To, co jsme zde divákům ukázali, jak při neúspěšném pokusu o dobytí četnické stanice jednotky Freikorps použily jako rukojmí pracovníky pošty, tak to se skutečně stalo. I co se týče zastřelení vojáků či četníků, to jsme čerpali z události, ke které došlo nedaleko v Hodkovicích,“ prozradil nám Vaněček.

Vše to začalo roztržkou na tržnici mezi prodávajícím a kupujícím, a končilo to výstřely, braním rukojmých, zraněnými a mrtvými.

Takový byl začátek rekonstrukce předválečných událostí, která začala v sobotu po 15 hodině na stárkovském náměstí. „Konkrétně ve Stárkově byl v této době – na podzim roku 1938 – relativní klid. Nedaleko odtud, v České Metuji, ale dav zfanatizovaného německého obyvatelstva se shromáždil při očekávaném příchodu německých jednotek a chtěli v kanceláři finanční stráže, která byla umístěna v tehdejší základní a nynější mateřské škole, strhnout československou vlajku. Byli však poměrně rázně vykázáni německým důstojníkem pryč. Vlajku pak s veškerými vojenskými poctami mohli čeští příslušníci finanční stráže sejmout a složit a teprve pak nechal německý oficír vyvěsit německou vlajku,“ popsal závěrečnou scénu David Vaněček, který celou přibližně půlhodinovou sobotní vojenskou ukázku komentoval a zároveň si zahrál i vojensky korektního poručíka německého wehrmachtu, který přijel obec přebrat.

Podobná ukázka týkající se druhé světové války se ve Stárkově odehrála již pošesté. „První ukázka se týkala bojů v Holandsku v roce 1944, operace Market Garden, další byla trochu výjimka, kdy jsme chtěli připomenout východní frontu a Karpatsko–dukelskou operaci a boje na povstaleckém Slovensku. Další rok byl věnován naopak konci války v Německu a přechodu přes Rýn a předloni to byla Normandie,“ vyjmenoval David Vaněček ukázky známých válečných operací, které se už na stárkovském náměstí odehrály.

Jakmile vojenská akce na náměstí skončila, mohli se diváci přemístit do nedalekého tábora pod Vysákem, kde mohli obdivovat historická vozidla, jež sem dorazila do cíle Veteran rallye. Nad táborem pak pokračovala další krátká vojenská ukázka jako vystřižená z filmu „Copak je to za vojáka“, kdy předlistopadová lidová armáda „naháněla“ výsadkáře vysazeného ve volném terénu pomocí obrněného transportéru OT 64 a teréního vozu UAZ.