VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Maškary při masopustu křepčily v Barunčině škole

Česká Skalice - Masopust je třídenní lidový svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře.

23.2.2009
SDÍLEJ:

Masopustní rej ve Skalici.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust. Také Středisko volného času Bájo se v souladu s tradicí v sobotu připojilo k masopustnímu veselí.

Desítky rozmanitých masek nejdříve křepčily za doprovodu lidové muziky na Husově náměstí, aby se v početném doprovodu občanů přemístily do areálu Barunčiny školy.

„Vážený pane starosto, žádám vás tímto za všechny maškary o povolení Českou Skalicí s masopustem pochoditi. Náš průvod pohybovati se bude po skalických ulicích, kde též zábavu pro potěchu svou i přítomných měšťanů ztropí. Slibuji, že se budeme chovat ke všem zúčastněným tak, jak to žádají mravy masopustní a dovolte, abychom zde zahráli a zatancovali,“ žádal starostu Pronobus.

Za velkého ryku tancujících maškar se ujel slova starosta Tomáš Hubka, který jako každoročně zarecitoval svou vlastní masopustní báseň, v níž zdůraznil, že masupust je velkým dnem pro místní obyvatelstvo. „Předehra končí, masky jsou připraveny, aktéři nalíčení, poslední přípravy dokončeny. Loučíme se s obdobím dostatku a čeká nás dlouhý půst. Tak si ještě užijme masopustní rej. Ať nás provází nefalšovaná radost ze sousedské zábavy,“ popřál všem starosta, který se na 24 hodin vzdal vlády nad městem, kterou předal maškarám pod vedením Pronobuse.

Maškary potom obešly přítomné diváky a požádaly o drobný příspěvek. Na účastníky veselí bylo také pamatováno a měrou vrchovatou mohli ochutnat tlačenku, chleba se sádlem a cibulí, chutné koblížky či čaj s rumem nebo bez něj. Starosta byl pohoštěn slivovicí (na snímku). „Musím opatrně, aby to nebylo zneužito,“ obával se Hubka a zavdal si pálenky. V mrazivém sobotním dopoledni pak průvod maškar vyrazil do ulic města, aby pobavil a potěšil Českoskaličáky i přespolní.

„Je to fantastické. Jsme z Prahy a jsme rády, že jsme se masopustního veselí mohly zúčastnit,“ řekla Deníku návštěvnice města, která si libovala v pestrosti masek, jež s chutí fotila.

Autor: Hynek Šnajdar

23.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení